Депутатите гласуваха на първо четене промените в Закона за вероизповеданията, с които им се опрощават около 8,2 млн. лева неплатени публични задължения до 31 декември 2018 г. Народните представители гласуваха със 104 гласа „за“, 28 „против“ и 6 „въздържали се“.
Със закона се предлага регистрираните по Закона вероизповедания да се освободят еднократно от плащане на неплатените публични вземания, с главниците, лихвите и разноските по тях.
Вносители на законопроекта са от ГЕРБ и ДПС, а в мотивите си те пишат, че финансовата амнистия е в изпълнение на целите на финансирането чрез целева субсидия за текущи разходи. Според вносителите актът на опрощаване е въпрос на държавна финансова политика и не засяга религиозни права и не ощетява никое вероизповедание.
Предвидено е субсидията, отпускана по държания бюджет да се разпределя от Българската православна църква за източноправославното вероизповедание и от Главното мюфтийство за мюсюлманското.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Според измененията държавната субсидия ще се предоставя и за българските православни църковни общини в чужбина. Досега субсидия се предоставяше само на задгранични епархии или митрополии в диоцеза и юрисдикцията на Българската православна църква.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Първа за готвените промени алармира лидерът на БСП Корнелия Нинова, която посочи, че става въпрос за сделка между ГЕРБ И ДПС. По думите й, споразумението е било ДПС да гласуват против ветото на президента Радев върху Изборния кодекс, а в замяна да бъдат опростени дълговете на на вероизповеданията, от което полза има Главното мюфтийство.
Вчера Варненският и Великопреславски митрополит Йоан заяви, че Светият Синод няма задължения към НАП, НОИ и към отделни институции на държавата за последните десет години. Той присъства на заседанието на ресорната парламентарна комисия, на което депутатите гласуваха на първо четене промените в Закона за вероизповеданията. "Ако все пак е имало някакви задължения, никога Българската православна църква не е поставяла въпроса за тяхното опрощаване“, подчерта митрополит Йоан.
В заседанието на комисията участие взе и заместник-министърът на финансите Росица Велкова. Пред журналисти тя отказа да даде назове конкретни стойности на задълженията на всяко едно от регистрираните вероизповедания заради данъчно-осигурителната тайна. „Мога да кажа, че има шест регистрирани вероизповедания, които имат задължения към 31 декември 2018 г. и общата сума за шестте е 8 267 000 лв.“, обясни тя. Над 80% от тази сума е за осигурителни вноски и изплащане на работни заплати. Останалите 20% са свързани с други видове публични задължения към централния бюджет", посочи тя.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Дебати:
"Нека да бъде отложено разглеждането на Закона за вероизповеданията, да бъде повикан министърът на финансите и БСП да участва в отхвърлянето на това безумие." Това предложи народният представител от „Атака“ Павел Шопов. Предложението му беше отхвърлено от депутатите. Той попита как без министъра на финансите, който не си е казал мнението, да се разглежда този законопроект. По думите му законопроектът е прецедент и оттук нататък може всеки да иска опрощаване.
"Трябва да допълним името на законопроекта и да се казва Закон за вероизповеданията в полза на Главното мюфтийство." Това каза народният представител от ПГ на „Обединени патриоти“ и заместник-председател на ВМРО Искрен Веселинов. „За втори път в рамките на два месеца гледаме Закона за вероизповеданията. И двата пъти сценарият е един и същ“, каза още той и уточни, че се правят късни заседания на комисия и ранни гледания в парламента. „Да преосмисли този законопроект. Той е вреден, създава двоен стандарт, създава усещане, че едно вероизповедания в България е фаворизирано“, допълни още Веселинов.
"Нека ГЕРБ не се връзват на въдицата на ДПС даже с дребните сметки за гарантиране на мнозинство и кворум, защото утре и вдругиден ще има нови искания. Това каза народният представител от ПГ на „Обединени патриоти“ и лидер на НФСБ Валери Симеонов. „Отново сме поставени в ситуация Народното събрание да бъде рекетирано от една парламентарна група, в случая групата на ДПС. За пореден път Народното събрание трябва да бъде поставено на колене. Въпросните 8 млн. са напълно във възможностите на ДПС и кръговете от фирми да си ги осигурят и заплатят. Нека да не забравяме, че в изминалите 30 години от най-новата история на България, партията, която в най-голяма степен осребри своето присъствие в политиката, беше ДПС“, каза още Валери Симеонов. Той посочи, че това е било обявено и от техния почетен председател Ахмед Доган. „Същия тоя Ахмед Доган, който си прибра 1,5 млн. заради това, че има изключително сериозни хидро-технически познания, можеше да отдели от тези пари нещо да покрие тези задължения“, допълни Симеонов във връзка със задълженията на Главното мюфтийство. По думите му с опрощаването на задълженията на мюфтийството се забива клин между мюсюлмани и немюсюлмани.
От своя страна председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви, че никакъв рекет не е оказван на партията и ще гласува по съвест. Той посочи, че ГЕРБ е единствената партия, в която има представители от всички вероизповедания. Той призова БСП да не се заиграват с етническия мир, защото крайни изказвания по тази тема могат да доведат до противопоставяне, което като държава членка на ЕС не трябва да бъде допускано.