“Маргинализацията и обществена нетърпимост към ромското малцинство остава най-сериозният проблем при спазването на правата на човека в страната. Все по-голямата обществена нетърпимост към бежанците и продължаващото влошаване на медийната среда поради корпоративна и политическа зависимост също са проблематични. Корупцията продължава да подкопава доверието на обществото и бизнеса в съдебната система и другите държавни институции”. Това са част от изводите в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за състоянието на правата на човека у нас, предаде БГНЕС.
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Документът се базира основно на анализи на неправителствени организации, сред които и Българския хелзинкски комитет.
Традиционно в доклада се изтъкват лошите условия в местата за лишаване от свобода у нас. Тази година сериозен акцент в документа се поставя и върху различни казуси, които са породени от мигрантския натиск над България. Цитирани са случаи на насилие над мигранти, както и данни за извършване на криминални престъпления спрямо тях. Безредиците в бежанския лагер в Харманли от есента на 2016 г. също са споменати в доклада. Държавният департамент на САЩ обръща специално внимание и на действията на Динко Вълев и Петър Низамов – Перата по преследване и залавяне на мигранти у нас. Отбелязано е, че властите са предприели действия по разследване на тази дейност.
В доклада са споменати и двата случая, при които българските власти са предали на Турция издирвани за връзки с намиращия се в САЩ турски проповедник Фетхулах Гюлен турски граждани. Заловените през октомври 2016 г. на българо-румънската граница седем бегълци и върнатия в Турция през август миналата година бизнесмен Абдула Буюк.
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Липсата на резултати в борбата с корупцията и нежеланието на правителствените власти да провеждат разследвания за подкупи, конфликт на интереси, сложни схеми за присвоявания, търговия с влияние, са сред останалите акценти в Доклада на Държавния департамент на САЩ за 2016 г., които са на база сведения на неправителствени организации, чийто имена не са посочени.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
Постановената през май 2016 г. присъда от 10-години затвор за бившия директор на Националната разузнавателна служба ген. Кирчо Киров, която по-късно бе отменена, а делото върнато за ново разглеждане също намира място в документа. Твърденията са за присвояване на 4,7 млн.лв. Осъждането на бившия съдия от Велико Търново Славчо Петров на четири години затвор заради взет подкуп от подсъдим също намира място в доклада като пример за борбата с корупцията.
Държавният департамент на САЩ отбелязва още, че през 2016 г. в България политически партии, неправителствени организации и медии са изразявали призиви за закриване на НПО-та, които получават външно финансиране.
Докладът за България за 2016 г. съдържа общо 43 страници и е публикуван на интернет-страницата на Държавния департамент на САЩ. Американската администрация представя за 41-ви път годишен обзор за защита на човешките права за общо 200 държави.
Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!