"ИТН казаха на целия български народ: "санитарния кордон е пробит, ние сме коалиция с "Ново начало". АПС им даде шанс да не са с Пеевски, но зависимостите отпреди и малките тайни на обвързаности направи така, че те не могат да се отърват от влиянието на Пеевски".
Това коментира пред БНР бившият премиер и съпредседател на "Продължаваме промяната - Демократична България" Кирил Петков. Той се сдоби с второ обвинение преди ден със солена гаранция. По повод разследването срещу него за евентуален натиск срещу бившият министър на електронното управление Александър Йоловски, Петков отново опроверга:
"Целият процес тръгва, когато министър Йоловски е извикан на председателски съвет, за да каже дали на първи тур на местните избори ще се гласува с машина и ако не - защо. Изведнъж г-н Пеевски започва да задава въпроси не за изборната документация, не за машиние, а за това дали имало натиск от мен или Божанов към Йоловски. Накрая на този диалог г-н Тошко Йорданов решава да пусне сигнал до Прокуратурата. Това е изцяло инсценирано до такава степен, че се вижда как Сарафов е готов на всички команди, които Пеевски му подава. Прокуратурата за пореден път се използва изцяло като бухалка", разказа Петков.
По повод отношенията в 51-ото Народно събрание между новите партньори в мнозинството ГЕРБ и "ДПС - Ново начало", Петков каза: "Няма по-добри театрални играчи от Борисов и Пеевски, те са си партньори още от третото правителство на ГЕРБ. По делата ще ги познаете - когато имате мнозинство с АПС, но гласувате с човека на Магнитски, всичко се изсветлява", каза съпредседателят на ПП.
Още: ПП сезират европрокуратурата заради Пеевски и Георгиева (ВИДЕО)
Вотът на недоверие
Относно очакваното гласуване на вота на недоверие към правителството на Росен Желязков в сряда, внесено от парламентарните групи на "Възраждане", МЕЧ и "Величие", Петков отново повтори какво ще е поведението на групата им:
"Поставяме два принципа - ние сме проевропейска партия, която не иска да е партньор с Орбан и перифериите, а искаме да сме в центъра на Европа - това е приоритет на националната ни сигурност, затова е и основната задача еврозона. Вторият принцип е, че няма и не можем да правим компромис с корупционни практики. Затова взехме решение да инициираме вот на недоверие в деня след излизането на конвергентния доклад. Дотогава нито ще подкрепяма вотовете, нито ще подкрепяме правителството. Затова в сряда "Продължаваме промяната" няма да гласува. Това правителство за нас вече е вредно за държавата", каза Петков.
Европрокуратурата
Сагата с българския европейски прокурор Теодора Георгиева и евентуалния натиск от страна на санкционирания за мащабна корупция лидер на "ДПС-НН" Делян Пеевски към нея също бе коментиран от Кирил Петков. "Аз работих с Европейската прокуратура и с г-жа Кьовеши и много се надявах да направим реална стъпка в борбата с корупцията, защото дълбоко не вярвам на българската прокуратура. Инициирали сме множество сигнали от името на Министерски съвет към Европрокуратурата в качеството си на бивши премиери. За пръв път имаме реална връзка между огромни евросредства, потенциален свидетел - европрокурор, който е заплашван, и едновременно с това задействане на европрокуратурата. Не може някакъв маргинален български политик да заплашва европрокуратурата - когато нашите гангстери решат, че могат да тръгнат в тази посока, трябва силна реакция. Ще има много сили, които ще искат да спрат това разследване", каза той.