България сама решава какви такси да въвежда за транзитирането на газ през нейна територия. Това заяви депутатът Венко Сабрутев.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Тръбата е българска и ние решаваме какви ще са таксите. Унгария и Сърбия да си търсят алтернатива, каза той в ефира на БНТ, коментирайки влезлите в сила нови такси за транзита на руски природен газ.
„Това е право на държавата, която е собственик на тръбата. Това е общоевропейска политика за намаляване на приходите на Русия от продажбата на природен газ, петролни продукти и т.н. Ние сме част от голямото европейско семейство, което не иска войната в Украйна“, коментира Сабрутев.
ОЩЕ: България въведе допълнителна такса за руски газ
Той подчерта, че транзитните такси, които Русия плаща на България са „ужасно ниски“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Припомняме, че сръбският президент Александър Вучич обяви, че ще проведе разговор с Румен Радев по повод увеличаването на транзитните такси, които бяха одобрени от българския парламент.
„За нас това е голям проблем. Това ще доведе до драстично увеличение на цената на газа с допълнителни 100 евро за 1000 куб. м газ. Това е ужасяващо увеличение и ние ще разговаряме с тях. И това не трябва да бъде валидно за Сърбия“, заяви Вучич. ОЩЕ: Вучич настоява Радев да премахне транзитните такси за газа
От 13 октомври е в сила такса от 20 лв./МВтч. Тя се отнася до вноса и транзита на руско „синьо гориво“. Парламентът прие промени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия в Украйна. Те бяха публикувани във вчерашния брой на Държавен вестник.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Сърбия внася руски природен газ от България по „Балкански поток“, който е продължение на „Турски поток“.