"Хартиената коалиция" между ГЕРБ, ДПС и БСП срещу изцяло машинното гласуване продължава с опитите си да върне хартиената бюлетина.
Трите партии искат да се върнат предишните текстове в Изборния кодекс, според които гласоподавателите сами решават дали да гласуват с машина, или с хартиена бюлетина. В момента в секциите с над 300 избиратели се гласува само с машина, а в тези с по-малко – само с хартия. Днес промените в Изборния кодекс влязоха в дневния ред без да бъдат подлагани на гласуване в залата. Причината - в първата сряда на месеца всяка парламентарна група има право да предложи по една точка от програмата на парламента. Така се стигна и до ситуацията, в която не само БСП, но и ГЕРБ предложи като такава точка проектът на социалистите.
Миналата седмица ръководството на БСП се опита да включи връщането на хартиеното гласуване, но предложението не мина благодарение на гласа "против" на депутата от тяхната парламентарна група Крум Зарков. Какво каза той пред Actualno за гласуването - четете тук.
Удължаване на работното време
Малко по-късно по време на днешното заседание от БСП поискаха удължаване работното време, за да може парламентът да разгледа промените в Изборния кодекс и в Закона за личната помощ. Процедурното предложение беше направено от Иван Ченчев от левицата, който поиска удължаване на работното време до приемането на точка четири от дневния ред - промените в Закона за личната помощ.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Крум Зарков възрази с аргумента, че всичко се прави за промените в Изборния кодекс." Тази точка не е в дневния ред на българското общество и няма нужда да бъде гледана", посочи той. "Аз съм твърдо против удължаване на заседанието", заяви Зарков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Петър Петров от "Възраждане" призова да не се удължава работното време, защото следобед има заседания на важни комисия и даде пример с правната и с вътрешната комисия.
В крайна сметка предложението на БСП за удължаване на работното време беше отхвърлено. При прегласуването, "за" бяха 111 депутати от ГЕРБ, ДПС и БСП, 68 от "Продължаваме промяната", "Демократична България", "Възраждане" и четирима независими гласуваха "против", а 51 (от ПП, "Има такъв народ" и един независим) се въздържаха.
ГЕРБ също опита
Отхвърлено беше при прегласуването и предложението на председателя на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова за удължаване на работното време като се разгледа и още една точка - проект на решение за създаване на временна комисия за проверка на обстоятелствата, свързани с увеличение на цената на суровия петрол, закупуван от "Лукойл".
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
В декларация от името на ПГ на ГЕРБ-СДС трибуната, Тома Биков коментира, че цял ден депутатите четат какво пише в докладите на омбудсмана, за да не се гледа изобщо Изборният кодекс. "Не вярваме на машинното гласуване и ще поставим този въпрос и на 48-то Народно събрание след няколко месеца", посочи той. Биков отбеляза, че ГЕРБ печели избори "и с машини, с Рашков" и ще го направят и на парламентарните избори.
В декларация от името на "Възраждане" депутатът Петров каза, че позицията на неговата партия е против връщането на хартиения вот и отбеляза, че при него има много недействителни бюлетини. По думите му за "Възраждане" не е извинение твърдението, че хората не могат да се ориентират с машината.