Представители на протестиращите миньори пристигнаха за срещата с управляващите в Народното събрание.
Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита
Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията
Как се стигна до срещата в Народното събрание
Припомняме, че до решението за среща в парламента се стигна след като те не потвърдиха присъствието си на разговорите в Раднево, на които министър-председателят ги покани вчера и пожелаха да представят исканията си във връзка с териториалните планове в парламента. ОЩЕ: Екоминистърът: Нищо не може да направим, протестите се политизират
Не пуснаха всички
Първоначално не всички от представителите на протестиращите бяха допуснати на срещата. Те твърдяха, че са им обяснили, че не са в списъка с присъстващи. Малко по-късно всички представители на миньорите бяха допуснати в сградата на парламента. Междувременно стана ясно, че срещата се провежда при закрити врата в зала 134 на Народното събрание, т.е. без медии.
Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: Мартин Димитров: Увеличението на заплатите в МВР с 50% е нечувано
„Имаме искания, които трябва да бъдат разгледани от националния орган пред камери и цялото общество да гледа дали политиците ще заемат позиция, каквато подобава“, каза Стойчо Стойчев, представител на протестиращите миньори.
Отиват с недоверие
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Политиците почетоха жертвите на комунизма: Кирил Петков разказа за баба си (СНИМКИ)
Още: Гуцанов: Няма да има намаление на социалнитe придобивки
На президента на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов също каза, че не му харесва, че на срещата няма да присъстват медии.
„Няма оптимизъм в нашите редици. Думичката е недоверие“, каза Димитър Маналов, президент на КТ „Подкрепа“. Той заяви, че му се иска да заемат единна българска позиция, като според него националният интерес е въобще да имаме ток. „Най-важната тема е България да продължи да има ток, докато стане възможно токът, който произвеждат ТЕЦ-овете, да бъде заместен с нещо друго“, добави още Манолов.
Още: Пеевски обвини ПП-ДБ в провокация заради полицаите
Още: Нинова писа двойка на кабинета
Той отговори на въпрос на Actualno.com докога ще е икономически изгоден добивът на въглища от Мариците т.е. докога ще е изгодно за потребителите те да произвеждат ток. „Винаги е икономически изгоден. Тогава, когато трябва да имаш нещо, когато можеш да го нямаш, няма значение колко ще платиш за него. Важното е да го имаш“, каза той: Няма значение колко ще струва токът: Аргументът на Димитър Манолов да пазим "Мариците" (ВИДЕО)
Исканията на миньорите
Миньорите имат шест искания към властта, сред които осигуряване на механизъм за капацитет на въглищните централи като критична инфраструктура на енергийната система за страната, незабавно изпълнение на решенията на Народното събрание от 31 януари 2020 и 12 януари 2023, както и започване веднага на изработване на енергийна стратегия до 2050 г. със задължително участие на социалните партньори. Те искат също така отлагане на либерализацията на енергийния пазар за битови потребители от януари 2026 г. и прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения и включване в териториалните планове на централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти и категорично отпадане от ТП на предприятие за конверсия на въглищните региони. ОЩЕ: Миньори и енергетици с 6 искания към правителството