"Смущава ме лековатото отношение към целия процес. Част от тези, които подкрепиха промените въпреки и деликатно започват да се дистанцират от тях с фразите "ами те каквото дадат, ние това приемаме. Хора, които трябва да се придържат стриктно към Конституцията, като че ли я прилагат, когато на тях не им пречи".
Това коментира пред БНТ конституционният съдия Янаки Стоилов. По думите му подобни ситуации наблюдавахме при връчването на първия мандат и при входирането на списък с министри, които не бяха съгласни да са част от проектосъстав на кабинет.
Още: Радев трудно скри усмивката си: Радослав Бимбалов за върнатия втори мандат (ВИДЕО)
"При приемането на първия мандат за първи път участваха хора, които не са от кръга на тези, които посочва Конституцията. Това не е някакъв годеж, в който освен младоженците трябва да бъдат и най-близките им роднини. След това кандидатът за премиер отива и връчва една папка, казвайки "ами тези хора по принцип би трябвало да са съгласни". После се оказа, че не са съгласни. Това не е някаква казарма, в която отиваш за две години и не можеш по собствено желание да излезеш", обясни цветно Стоилов.
Според него ситуацията постепенно се нормализира и отиваме към развръзката, която е нови избори. Янаки Стоилов коментира дали има достатъчно основания за избори 2 в 1 и дали е възможно такова съединяване. "Според мен има повече аргументи изборите да се проведат на една и съща дата. Не само заради това, че повечето партии в парламента изразиха такова предпочитание. А и защото виждаме все по-тясната връзка между европейската и националната тематика".
Още: Христо Иванов към президента: Конституцията не е упътване за ползване на асансьор
Стоилов определи като проблем дали избори 2 в 1 са възможни.
"Все още са възможни, ако в следващите десетина дена, бъдат извършени тези формални действия, защото това трябва да направи възможно датата 9 юни. Каквито и да са изборите е добре кандидатите в тези избори поне да знаят с какво се свързва в българската история датата 9 юни".
Конституционалистът коментира, че реално сега президентът е по-затруднен, защото в промените, които се направиха, той трябва да премине през междинни действия, зависи от волята на други потенциално участващи лица: "Президентът е поставен в условията на обвързана компетентност той да избере един човек, но след това да получи списъка от този кандидат за министър-председател", каза Стоилов.
Още: Екатерина Михайлова: В поведението на двете водещи сили няма смисъл