Редно е парламентът да помисли как да се предложат нови промени, така че да не се превръща "Авиоотряд 28" в аеротакси. Това каза председателят на Временната комисия за полетите на властта Венцислав Лаков по време на днешното заседание на Народното събрание, предаде БГНЕС.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Парламентът гледа тази сутрин доклада на комисията, като председателят й Лаков посочи, че е съществувал пълен хаос между институциите, които се занимават с полетите на властта и не се пазят документите. Целият доклад от дейността на комисията ще бъде изпратен на главния прокурор Сотир Цацаров.
В хода на разследването Комисията е изпратила писма до над 60 институции. Работено е по две направление - едното е за Авиоотряда, а другото за военните хеликоптери и самолети. Покана да бъде изслушан в комисията беше изпратена до бившия премиер Бойко Борисов, той не пожелал да дойде пред комисията.
Стана ясно, че разходите са повече от 34 млн. лева – това е държавна издръжка, но според Лаков към тези пари се добавят и средствата от ведомства за всеки отделен полети. 67 полета са извършени с военните хеликоптери и самолети за над 800 000 лева. Това е разход главно за горивото и реално разходите би трябвало да са два пъти повече, каза Лаков. Те са били за превозване главно на премиера, извършени според Комисията в нарушение на заповед на министъра на отбраната, която регламентира кой има право на това.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Според Лаков доста полети са били ползвани с предизборни цели. Така на 27 октомври 2011 година с "Кугър" тогавашният премиер лети Асеновград-Пловдив - Плевен. На борда е и Христо Стоичков, а според справка в интернет Борисов бил на предизборни събрания и партийни мероприятия в градовете. Много от полетите са извършени, без да е ясно кои хора са били на борда. Оказало се, че няма нормативна база, която да задължава да се съхраняват списъци на лицата, които са били на полетите – главно за вътрешните дестинации.
Установихме полети на "Авиоотряд 28", по нареждане на премиера, които са с търговска цел, а няма право да извършва такива полети. Това твърди Лаков и посочи, че се натъкнали, че са превозвани многократно футболни отбори, не само "Бистришките тигри". Полети са извършвани за заснемане на филми, за телето Бойка.
Отделно е имало наземно дублиране от страна на колите на НСО, но комисията не успяла да изчисли колко е струвало това. През летния сезон са изключително натоварени по дестинацията София – Варна и София - Бургас, каза Лаков и посочи, че са се натъкнали на полети до дестинации като ловни стопанства.
Жельо Бойчев каза пред депутатите, че се надява с приемането на този доклад да покажат на българското общество, че в нашата страна има правила, има закони и те важат за всички. Ние трябва ясно да покажем, че правилата и законите важат за всички и ще бъдат спазвани от всички и няма да има компромис.
От своя страна депутатът от ГЕРБ и бивш транспортен министър Ивайло Московски поиска от доклада да се премахнат всякакви внушения за незаконност. "Само българския съд може да решава кое е законно и кое не". Московски посочи, че по времето на Тройната коалиция е имало 42 полета повече с "Автиоотряд 28", отколкото по времето на ГЕРБ. "Аз обаче не казвам, че това е незаконно - но трябва да сме акуратни във фактите", заяви Московски.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му