През първите 6 месеца на 2020 г. се наблюдава най-ниската смъртност за периода 2015 – 2020 година, съобщи Румен Петков, представяйки статистически данни. "За последната седмица на октомври 2020 г. са починали 2662 души, докато за втората седмица на януари 2017 г. този брой е достигнал 3189", посочи той и попита: "Защо януари не сме имали притеснения, защо януари ги нямаше всички тези самодейци в ефира, които да ни плашат с енергичността, с която го правят сега".
Още: Енергийният министър: Близо 8100 абонати и 105 населени места са без ток
Още: Кирил Петков се спусна със сноуборд в района на Рилските езера (ВИДЕО)
С близо 30% по-висока смъртност сме имали през януари 2017, в сравнение с октомври 2020 г., изтъкна Петков. "Тази непоследователност и неспособност на Борисов и борисовщината да направят обективна оценка задава много въпроси: Защо тогава са си мълчали и министър-председателят и министъра на здравеопазването? Защо си е мълчала СЗО? Защо тогава не е имало алармиране на обществеността по проблема, свързан със смъртността?", добави той. Петков подчерта, че по цялата серия въпроси "човекът с шкафчето" и "магистралката", както нарече здравния министър, трябва да дадат ясни отговори.
Лидерът на АБВ изрази съмнения дали някога ще имаме обективен анализ на причините за смъртните случаи и разкритикува продължаващото отчитане на бройки направени проби и починали от COVID-19, без диференциация на съпътстващи заболявания.
Някой ще обясни ли какво правим с планираните и отложени операции; някой ще излезе ли да каже колко души с инфаркт умряха само защото не могат да ги приемат в болница, продължи с въпросите Петков.
Още: Депутатите като вандали през 2024 г.: Късаха кабели, заключваха се и се заливаха с напитки
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
Какво стана с PR-акцията в спортната зала на Русе, където бяха извадени много легла от военния резерв, бяха сложени и беше казано, че при необходимост ще бъде превърната в COVID-лечебница и колко ни струваше това удоволствие, попита още лидерът на АБВ. Според него, освен PR на военния министър, друг ефект нямаше, а същото беше направено и със зала Арена Армеец. Правим едни неща, за които плащаме ние и после няма никакво движение и самите ние някак услужливо ги изхвърляме от паметта си, коментира Петков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
Продължава бавенето на легализацията на втория тест, който е в пъти по-евтин от ПСР-теста, посочи още лидерът на АБВ и заключи: "Нашето правителство продължава да се държи като управляващо COVID-бизнеса, а не като институция, която трябва да води битка с COVID -пандемията".
"Здравният министър се колебае като магистралка – ще си вземем 13 – 14 милиона", коментира Петков темата за ваксините и контрира: "С какви пари и как се гарантира тяхната ефективност, как се гарантира, че ще отговарят на интересите и здравето на българските граждани". Лидерът на АБВ е категоричен, че "министър-председателят и тази магистралка Ангелов", които обявиха, че ние инвестираме във ваксината, трябва ясно да отговорят какви средства къде сме инвестирали и кои са ваксините, върху които се съсредоточаваме приоритетно, кои са ваксините, които ще обслужат по най-добрия начин българските граждани, както и докъде и как са приключили тестванията на различните ваксини, за да може инвестицията да е оправдана. "Да се каже ясно – инвестираме с решение на българското правителство, инвестираме по този начин, преценили сме да се закупят толкова ваксини", настоява Петков.
Автор: Ива Иванова
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус