Румъния и България ще се присъединят към Шенген по въздух и море на 31 март 2024 г., съобщи румънският в. "Адевърул", позовавайки се на правителствени източници. Двете страни трябва да влязат и по суша вероятно през 2025 г., но не е сигурно, че това ще стане едновременно, предава Сега.
Сделката е оформена след преговорите на двете страни с Австрия. След два дни предстои гласуване за потвърждаване на сделката в Комитета на постоянните представители към Европейския съюз (Корепер), съставен от ръководителите на дипломатическите мисии в Брюксел. След последното заседание на Европейския съвет в Брюксел премиерът Николай Денков заяви, че България настоява да се изработи и гласува план с ясни срокове за приема, за да не се налага при всеки етап Европейският съвет да гласува. Предпоследният път Унгария заплаши с вето България заради газовата такса по "Турски поток".
Още: Керемедчиев: След влизането на България в Шенген вратата ще бъде затворена дълго
"Нехамер (австрийският канцлер) вече няма за какво да се хване, за да дискриминира румънците и да ги унижава на опашките пред митниците", заяви в публикация във Facebook румънският евродепутат Влад Георге.
Но австрийският "Курир" цитира вътрешния министър Герхард Карнер, че " Шенген по въздух може да дойде бързо за Румъния и България". Според него за София и Букурещ трябва да се обмисли първоначално присъединяването само по въздушен път, тъй като при летенето няма проблеми с нелегалната миграция. Министърът разкрива, че се чака предложение от ЕК за изпълнение на този план. Той е загрижен за опазването на външната граница на ЕС, засилването на граничния контрол по сухопътните пътища между България и Румъния и гарантирането, че двете държави приемат и търсещи убежище, за които отговарят като страни по външните граници.
Още: Мария Габриел приветства решението на Нидерландия
“Ако това се случи, тогава еър Шенген може да се случи бързо. Говоренето за пълноправно членство е чиста спекулация”, заявява Карнер.
Евродепутатът Виктор Негреску обясни пред "Адевърул" и защо преговорите отнемат толкова много време. "В Австрия понякога в такъв диалог документът трябва да бъде утвърден на най-високо ниво, а това отнема доста време, за да се финализират преговорите", каза евродепутатът.
В случай на двуетапно присъединяване един от сценариите е Румъния да бъде отделена от България след включването ѝ в Шенген по въздух и море, твърди "Адевърул".
"Документът, който предстои да бъде подписан, ще вземе предвид и степента на индивидуално изпълнение на всяка страна в този процес, т.е. Румъния и България влизат в Шенгенското пространство по въздух и море, влизат във всички шенгенски механизми - обмен на данни, информация, упълномощен персонал и т.н.. Влизането в сухопътния Шенген ще зависи от усилията на всяка държава. В случая с Румъния нашите граници днес са много сигурни, както и в случая с България, но очевидно, след като има граница с Турция, това вероятно ще изисква допълнителен анализ", добави евродепутатът.
Още: Унгария официално обяви, че ще ни пусне в Шенген (ВИДЕО)