В днешната изключително висока динамика на геополитически процеси и предизвикателства, свързани с влошаващата се среда за сигурност, бурния подем на технологиите, задълбочаването на последствията от климатичните промени, все по-жестоката икономическа конкуренция, масовото нарушаване на човешки права и настъпление срещу демокрацията, очакванията пред българската дипломатическата служба непрекъснато растат. Това заяви държавният глава Румен Радев по случай отбелязването на 145-ата годишнина от създаването на Дипломатическата служба на България, което се проведе в резиденция „Бояна“. В него участваха служебният премиер и министър на външните работи Димитър Главчев, вицепрезидентът Илияна Йотова, Негово светейшество Българския патриарх Даниил, представители на изпълнителната власт, на Народно събрание, български дипломати и представители на дипломатическия корпус у нас.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Като първостепенни задачи на българската дипломация президентът Радев открои постигането на заложените в Конституцията цели във външната политика, укрепването на авторитета, ролята и гласа на България в съюзите, в които членува, защитата на правата и интересите на българските общности зад граница, отстояването на търговските и икономически интереси на България. „Освен да работи заедно с нашите партньори, България трябва да участва активно със своите инициативи и глас в тези съюзи и да бъде важен фактор в определянето на стратегиите и политиките им“, заяви държавният глава. Румен Радев изтъкна като изключително важно за външната ни политика и гарантирането на националната сигурност и независимостта на страната и съдействието за установяване на справедлив международен ред.
По думите на държавния глава на фона на пълномащабната война в сърцето на Европа, тази цел също придобива първостепенно значение. „Наред с вашия принос за укрепване на нашите отбранителни способности и на колективната отбрана в рамките на НАТО с нашите съюзници и партньори от ЕС, очаквам българската дипломация да участва активно във всички международни формати, които имат за цел незабавно прекратяване на огъня и установяване на справедлив мир и връщане на международните отношения върху основата на международното право“, заяви още Румен Радев. Сред другите ключови приоритети пред дипломатите ни държавният глава посочи продължаването и задълбочаването на европейската интеграция в различни области и присъединяването към ОИСР.
Стъпила на знанията, уменията и родолюбието на българските дипломати, страната ни успя да постигне важни стратегически външнополитически интереси и да заеме своето достойно място в нашето европейско и евроатлантическо семейство, отбеляза Румен Радев и поздрави дипломатите и служителите в Министерството на външните работи и дипломатическите ни мисии зад граница, както и дипломатите „ветерани“, които продължават със същата отдаденост да работят за каузите на българската дипломация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Румен Радев открои и приноса на страната ни за стабилността, сигурността и просперитета на Югоизточна Европа. Той подчерта силните външнополитически традиции на България в региона и напомни за значимите стратегии и проекти, насочени именно към тази сигурност, стабилност и просперитет. Държавният глава изтъкна и ролята на страната ни в процеса на европейската интеграция на страните от Западните Балкани. „Нека не забравяме, че дадохме много силен пример как се градят добросъседски отношения, как се подава ръка, но и как стоим като коректив за това този процес да бъде необратим и устойчив, защото трябва да се базира на принципа на собствените заслуги и изключително важно – спазването на човешките права“, посочи президентът Радев.
Държавният глава посочи още, че през последните няколко години със своята активна дипломация, експертиза и активност България даде пример как може кризите да ни провокират така, че да преосмислим понятията солидарност, добросъседство и сътрудничество и открои постигнатото от страната ни за енергийната, транспортна и дигитална свързаност в региона. „България продължава да има огромна роля именно със своите инициативи, откритост, добронамереност и благодарение на тях гарантира не само нашата национална енергийна сигурност, но и помага на нашите партньори и съюзници да постигнат същото“, подчерта Румен Радев.
Като особено важен приоритет на дипломацията президентът Радев подчерта защитата на правата и на интересите на българските малцинства и общности зад граница и добави, че в тази посока предстои много работа и като законодателство, и като всеобхватна стратегия, и като ресурси и подготвени хора.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Държавният глава отбеляза също така, че през годините в резултат на липсата на финансови и кадрови ресурси, а и на далновидност, България постепенно се е отдръпвала от важни региони, в които е имала силно политическо, дипломатическо и икономическо присъствие. Като примери президентът открои регионите на Близкия Изток, Северна Африка, Централна и Източна Азия, Латинска Америка, където тепърва българската дипломация следва да се завръща с ресурси и инициативи.
Икономизацията на външната политика няма алтернатива, заяви още държавният глава, напомняйки, че в днешния свят на ожесточена икономическа конкуренция, България е на последните места в ЕС по привличане на чуждестранни инвестиции. Затова и вашата роля на икономически, търговски агенти е толкова важна, колкото и дипломатическата роля, която имате, посочи президентът.
„България има нужда от ясни приоритети, постигнати със солиден вътрешен консенсус и ясна и всеобхватна визия и стратегия за тяхното постигане. Трябват ни силни структури и инструменти и най-вече – изключително подготвен и мотивиран личен състав, а това сте вие“, обърна се към българските дипломати президентът. Той посочи, че дипломацията е призвание, което винаги е било съпроводено с висок морал, отговорност и родолюбие и в своята история българската дипломатическа служба е доказала, доказва и днес, че разполага с такива хора.
В словото си държавният глава призова българските дипломати със своята експертиза, позиция и принципност да работят именно така, че да не допускат никоя моментна политическа конюнктура, и мимолетни политически интереси да ни отклоняват от стратегически национални приоритети и да пропиляват с лека ръка труда и постиженията на поколения български дипломати.“ Вярвам, че имате силите, упоритостта и всеотдайността да го постигнете“, каза още президентът.