Министърът на икономиката е сключил меморандума за електромобилите от името на България, без оторизация от Министерския съвет, алармира лидерът на АБВ Румен Петков. Той представи пред журналисти хронологията на подписания меморандум между Кирил Петков и Next.e.GO, позовавайки се на официален отговор от премиера Стефан Янев. От информацията става ясно, че меморандумът е одобрен от правителството след като вече е бил сключен. "На 10 юли министърът на икономиката е подписал меморандума, а на 15-ти текстът на този меморандум е бил одобрен от българското правителство и министърът е упълномощен да го подпише", т.е. "той на 15-ти информира правителството, че вече е направил сделката и това е безочие, за което ще сезираме прокуратурата", заяви Румен Петков.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Лидерът на АБВ коментира, че "министър Петков е излъгал българското правителство, освен, че е излъгал българските граждани". По думите му, министърът е действал абсолютно самоволно, встрани от закона и всъщност е поставил Министерския съвет в деликатно положение.
При разглеждането на въпроса в Министерския съвет били направени няколко предложения към текста на меморандума и в заключение премиерът Янев обявил, че приемат предложенията, които са направени и те трябва да бъдат отразени в меморандума, разказа Петков, недоумявайки как може да се добавя или изменя нещо в подписан документ.
В отговора от кабинета на премиера ясно се казва, че се разпорежда на министъра на икономиката да предостави копие от меморандума, защото меморандумът се намира в министерството на икономиката; на финансовото министерство - да представи мотивите, с които МФ ангажира в 3-годишен период напред българската държава с инвестирането на 34 милиона", посочи още Румен Петков.
Той отбеляза още, че на въпросното правителствено заседание правосъдният министър Янаки Стоилов е обърнал внимание, че е останал с впечатлението, че меморандумът вече е подписан.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
"Ако всеки министър поема ангажименти от името на държавата чрез разни меморандуми, тогава е страшно, а защо президентът Радев не иска да види тези неща, това е проблем на президента Радев, но той не трябва да става проблем на България", заяви лидерът на АБВ.
Той е категоричен: "Не сме ли правова държава, продължим ли да бъдем държавата, в която нещата се управляват от джипа или телевизора, всъщност се обезсмислят протестите от преди една година".
Румен Петков изрази безпокойство и от тенденция на увеличаване на състави на бордове на държавни дружества и припомни, че АБВ още при регламентирането на 5-членни състави на бордовете са възразявали. КИНТЕКС има 60 души общ състав и 5 души борд, т.е. близо 10% от състава на КИНТЕКС са борд, посочи той и като пресен пример изтъкна Национална компания "Индустриални зони", която по думите му, вече има борд от 9 души и това е станало с разпореждане на министър Кирил Петков. "Ще поставим въпроса пред него кое налага и кои са тези 9 души, без които индустриалните зони нямат бъдеще", заяви Румен Петков. "Този борд от 9 души е много впечатляващ и няма нищо общо с първоначалната заявка да се редуцират държавните разходи, защото това са практически загуби – този борд ще взима всеки месец 35 000 лева заплати", добави той, недоумявайки защо.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
"На тези въпроси трябва да се дадат ясни отговори, иначе цялото упражнение от юли миналата година отива по дяволите", заключи лидерът на АБВ.