Ситуацията с "Булгартансгаз" е изключително драматична, а бездействието на енергийния министър - странно, алармира лидерът на АБВ Румен Петков и постави ултиматум на министъра. "Той утре има 3 възможности. Едната е да отстрани ръководството на „Булгартрансгаз“ незабавно и да сезира прокуратурата. Втората стъпка, която може да направи, ако не предприеме първата, е да излезе в отпуск по майчинство. Третата стъпка е просто да излезе и да каже - не ставам за тая работа“ и да напусне. Четвърто решение това момче няма“, заяви Петков. Според него, ако министърът не направи нито едното от трите, президентът трябва да го смени и да си зададе въпроса кой му го е предложил.
„Булгартрансгаз“ са тегли 9 кредита от различни банки със срок над една година за сключването, без санкция от КЕВР, което по силата на Закона за енергетиката е забранено, посочи той, позовавайки се на проверка на регулатора, в отговор на заявление по ЗДОИ от страна на АБВ.
„След многократно наше настояване КЕВР направи обстойна проверка, която показва драматична ситуация от гледна точка на гаранцията за бъдещи доставки на газ в страната", посочи още той и добави, че в 5 от договорите за банков кредит са учредени залози, за което от „Булгартрансгаз“ също не е искана санкция от Комисията, а това също е в противоречие със Закона за енергетиката.
Петков определи като изключително странно бездействието на министъра на енергетиката по отношение на „Булгартрансгаз“, включително и по кадровите въпроси в дружеството. "Той не се смущава, че в ръководството на Булгартрансгаз" преобладават политическите назначения", добави Петков.
Румен Петков смята за недопустимо „Булгартрансгаз“ да продължи да работи по досегашния си начин. Той е категоричен, че трябва да започне незабавно анализ на състоянието на „Булгартрансгаз“, защото дружеството може да бъде изправено пред фалит.
В следващо свое заявление по ЗДОИ ПП АБВ отправи питане към КЕВР – вярно ли е, че „Българска банка за развитие“ (ББР) е предоставила на „Булгартрансгаз“ кредити. Отговорът сочи, че ББР отказва да даде информация на КЕВР по въпроса – за мотивите, основанието и мащаба на кредита.
„Имам основание да считам, че кредитът отива към 150 млн. лв. Ако това е направено, защо министърът на икономиката не обяви „Булгартрансгаз“ сред странните кредитополучатели? Защото ако министърът на икономиката и министърът на енергетиката крият престъпления в енергетиката, президентът Радев трябва да се замисли много дълбоко. Както и всички ние“, добави Петков.