Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Росен Христов смени позицията си за препродаването на руски нефт след острото становище на ЕК

01 ноември 2022, 17:39 часа • 4473 прочитания

„Никога не сме планирали да препродаваме суров нефт – дерогацията, която имаме, ни позволява да го използваме и да произвеждаме продукти от доставките от Русия. Но ние нямаме право да препродаваме суров нефт и продукти, внесени от Русия. Никога не сме и възнамерявали да го правим“. Това коментира на брифинг министърът на енергетиката Росен Христов, след като България получи остро становище от Европейската комисия.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

В него се казваше, че страната ни е получила изключение от въведените от ЕС санкции срещу вноса на руски петрол по море до края на 2024 г. с цел да се снабдява, а не да продава внесения руски петрол на други държави, независимо дали в ЕС или трети страни.

Становището на ЕК дойде след изказване на Христов в интервю по bTV, което гласеше: „Ние имаме отговорност към нашите съседи, не може да кажем, че няма да продаваме на никой. Ами гърци, румънци и останалите от ЕС? Не може просто така да се изключваме от общия пазар. Когато е дадена дерогацията, тя не изисква ограничаване на търговията с произведените продукти и горива. Няма изискване на ЕК ние да не продаваме горивата. Напротив, ние имаме задължение да подпомагаме и поддържаме енергийната сигурност в региона".

На въпроса: "Тоест през нас ще продължи руският нефт да тече към европейските държави?", Христов отговори: "Точно така, да". Днес обаче, изглежда, той е променил позицията си.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за споразумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

ОЩЕ: Енергиен експерт: ЕК ни предупреди да не помагаме на Путин чрез "Лукойл Нефтохим"

Министърът коментира и идеята да се намали цената на бензина с 1 лев, като се облагат печалбите на „Лукойл“. Каза, че се работи активно с другите министерства по комплекс от мерки, за да се постигне това намаление. „Разработваме мащабна програма. Имаме ясна визия, която в момента колегите довършват – широк комплекс от мерки за трайно понижаване на цената на горивата в България. В най-скоро време ще го внесем за разглеждане в парламента“, поясни Христов.

Той обяви още, че е преизпълнена целта за минимум 80% запълняемост на газохранилището в Чирен. Направи и прогноза, че цената на газа до края на зимата – февруари 2023 – няма да се доближи до септемврийските цени. Днес КЕВР утвърди цена за ноември малко над 123 лв. за мегаватчас, което е с 47% намаление спрямо тази през октомври, а месец по-рано тя беше около 65% по-висока.

Според Христов подобрените цени се дължали на отстъпките, които са били договорени. „Договорихме много по-добри условия от борсовите с конкурентните търгове на „Булгаргаз“. Борсовите цени, интерконекторът - всичко това общо дава изключително добра цена. Тя е по-ниска и от тази на нидерландската борса TTF“, отбеляза той.

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

„За декември, януари, февруари се очаква котировката на борсата да има път нагоре. Но не се очакват в никакъв случай цени, близки до септемврийските, които видяхте“, добави Христов.

ОЩЕ: Газ, горива, ядрено гориво - бившият енергиен министър разби сегашния точка по точка

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес