Най-големият държавен резервен фонд на Оман започна законови действия срещу българското правителство заради колапса на Корпоративна търговска банка (КТБ), предаде "Ройтерс", позовавайки се на източник от фонда.
Оманският общ държавен резервен фонд притежаваше 30% от акциите на четвъртата по големина финансова институция в България, която бе затворена от централната банка след масово теглене на влоговете, което предизвика най-тежката финансова криза в страната от 90-те години насам.
Новините от фонда дойдоха, след като в сряда комисия в българския парламент обвини основния акционер в КТБ, че е управлявал банката като пирамида, което му е било позволено от слабия надзор на БНБ. В тази връзка анонимен източник е заявил, че фондът е завел арбитражен иск в европейски съд, пише Агенция "Фокус".
„Нашето искане е да получим счетоводната стойност на инвестициите си“, обяснил е източникът.
Българското финансово министерство не е коментирало информацията.
Интересен факт е, че едно от заключенията на станалия вече ясен доклад на Временната анкетна комисия за проверка на фалита на Корпоративна търговска банка касае точно миноритарните акционери в КТБ, един от които е Оманският фонд. Според доклада миноритарните акционери в КТБ не са упражнили достатъчен контрол.
Това не е първият подобен иск по аферата "КТБ".
В началото на юли иск на стойност 172 млн. долара заради загуби от фалита на банката заведоха няколко международни инвеститори, включително и хедж фондове. Това са базираният във Вашингтон фонд Callaway Capital Management, базираният във Великобритания хедж фонд Родий Capital, както и мениджъри, управляващи активи в САЩ и в Европа. По информацията на The Wall Street Journal в тази група участва и български пенсионен фонд, но неговото име не се уточнява.