"Не мисля, че по-високи санкции биха променили нещо. Тези инциденти са резултат от дълго трупано напрежение. По този начин трупат краткосрочни позитиви с ясното съзнание, че дългосрочните ефекти няма да са добри. На тези хора им е ясно, че чисто имиджово бързо може да бъдат изхабени. Когато две групи от хора се мразят, те очакват от своите политически представители също да се мразят. Подобни провокации са съзнателно непотискани".
Това коментира PR експертът Александър Христов. Коментарът му идва на фона на искането от страна на "Продължаваме промяната-Демократична България" за по-високи санкции за непристойно поведение на депутати след физическата разправа на парламентарната трибуна след изказване на Явор Божанков между него и депутати от "Възраждане".
По думите му първо трябва да се успокоим като общество и след това изискванията към депутатите да са по-натискащи. А успокоението ни зависи от политиките, които ще се случат в следващите месеци и години.
"Такива сцени зачестяват, защото има натрупано напрежение в обществото и омраза между политическите сили. То е като при децата в пясъчника - има периоди, в които се сдружават, в един момент възниква конфликт и всеки е срещу всеки", даде пример Христов пред Bulgaria ON AIR.
Според него, колкото повече информационната среда се претрупва с по-реакционни действия и цинизми, на теб ти се налага да правиш нещо по-извънредно, за да привлечеш вниманието на хората. Част от експертите съветват политиците да правят точно това, за да получат повече публичност, допусна Христов.
ОЩЕ: Божанков ще търси правата си в съда след скандала с "Възраждане"
Той отбеляза още, че политиците снимат, за да видят кой какво е правил и да извлекат дивиденти. Христов очаква да продължат такъв тип противопоставяния и агресия.
"Навличат си гнева на хората, които смятат, че те са там да вършат работа. Но си навличат любовта на тези, които са техни по-яростни и директни привърженици", каза още PR експертът и добави, че в някакъв момент обществото ще накаже политиците за това им поведение.
Христов заключи, че дебатът в Народното събрание отдавна е изчезнал, а в момента се наблюдава свръхемоционалност при опонентите, но липсва дебат по същество.