Парламентът създаде фигура на обвинител, който да отговаря по разследването на главния прокурор.
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
„За“ текста гласуваха 83 народни представители, „против“ – 52 и „въздържали се“ -5 , с което параграфът бе приет.
Депутатите приеха промени в Наказателно-процесуалния кодекс, в чиито преходни и заключителни разпоредби измениха Закона за съдебната власт.
Надзирателят на обвинител №1 ще бъде с 5-годишен мандат, без право на повторно избиране и статут на действащ обвинител, подобно на европейските прокурори.
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Първоначалното предложение бе мандатът на този прокурор да бъде 7 години и да се избира от Пленума на ВСС с мнозинство повече от половината от членовете и с явно гласуване, но то претърпя промяна между първо и второ четене.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Предвижда се специалният прокурор да се номинира от не по-малко от шестима членове на Пленума на Висшия съдебен съвет.
Прокурорът по разследването на главния прокурор ще се избира от Пленума на ВСС с не по-малко от 15 гласа с явно гласуване, въпреки че от съвета излязоха с отрицателно становище по отношение на това предложение.
Прокурорът по разследването може да възлага отделни действия по разследването на следовател от следствени отдел в Специализираната прокуратура.
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска
Възраженията на опозицията
Сериозни критики отправи опозицията от БСП. Филип Попов от левицата първи се изказа остро срещу предложените промени. Той ги определи като "правен Франкенщайн".
Рисуват един магистрат само и единствено прокурор, предложен от прокурори, и в края на мандата си се връща отново при колегите си прокурори, подчинен на обекта на своите разследвания", заяви още Филип Попов
Християн Митев от Обединените патриоти успокои, че нищо кой знае какво не се случвало.
От своя страна Крум Зарков пък обясни, че новата фигура на разследващ главния прокурор, няма да бъде ефективна.
Какво ни се предлага сега от народните представители от ГЕРБ – когато новата фигура на прокурор, разследващ главния, е във фактическа невъзможност да извърши неотложно действие по разследването, шефът на спецпрокуратурата ще определи на случаен принцип действащ прокурор да го замести.
Когато цялата идея зад този нов прокурор е, че нормален редови прокурор не може да извършва ефективно разследване срещу главния заради йерархичната структура на прокуратурата, това не разкрива ли абсолютното безсмислие на тази нова фигура?“.
„Най-накрая е възприета идеята, за която от БСП настояваме отдавна – отказът да се образува досъдебно производство да бъде обект на съдебен контрол. Но парадоксално се получава, че с този законопроект, който трябва да въведе възможност за разследване на главния прокурор и неговите заместници, тази възможност се ограничава, защото тя е само по отношение на отказите на прокурора по разследването и само по отношение на главния прокурор и заместниците му. Ако го няма този нов разследващ прокурор, то всеки един прокурор не би трябвало да има някакви пречки да разследва деяния, извършени от главния прокурор и неговите заместници.
Крум Зарков подчерта, че хората живеят с убеждението за несправедливост на съдебния процес. Проблемът не е какво влиза в съда, а какво не влиза, изтъкна червеният депутат, като посочи виновника за това - прокуратурата.
Социалистът Байчев също изрази несъгласието на червените, защото това било отчитане на дейност, а човекът, който щял да бъде назначен на тази длъжност, се търсил в момента.
Трябва да се въведена такава фигура, за да се изпълнят отправените към нас изисквания на европейските партньори, защити предложението Красимир Ципов от ГЕРБ. Освен това, по мнението му така щяло да се отговори на обществените очаквания.
Още: Димитър Марков за фигурата на разследващия прокурор: Залитане в създаване на неработеща институция