НСО ще може да задържа граждани толкова време, колкото реши. Това е основният аргумент, който изтъкна депутатът от Реформаторския блок Настимир Ананиев в сутрешния блок на bTV.
На въпрос на кого ще разчитат Реформаторите в парламента при опита им да оспорят Закона за НСО, Ананиев отвърна, че вече имало 41 гласа – заедно с Патриотичния фронт. Имаме да съберем само още 7 души, а да не забравяме, че омбудсманът може да сезира Конституционния съд при нарушаване на правата на гражданите. Такова очевидно има, така че г-н Пенчев нека се замисли, призова Ананиев. И добави, че е очаквал президентът да не подпише влизането в сила на закона. Ананиев коментира и със „Защо не” предположението, че Реформаторите могат да разчитат и на Мая Манолова, но „тя заема поста от ноември, а дотогава има два месеца и трябва да сме действали”, коментира депутатът.
Остава усещането, че някой си прави частна армия, собствен преториански взвод, с който да бъде неприкосновен, заяви Ананиев. С новия закон легитимираме всички проблеми, свързани с НСО, през последните 10 години. Говоря за всички катастрофи, за всяка неправомерно използвана прекомерно сила, добави депутатът.
В цяла Европа НСО е дирекция към МВР, а при нас НСО отива към президента – защо, попита Ананиев. Хората, които трябва да се охраняват, са около 30 души и са изписани в закона. Но след това идва и добавката, че може да се пазят и хора, от които зависи „сигурността на държавата”. НСО може да реши за всеки, че от него зависи сигурността на държавата и да му сложи охрана, посочи Ананиев. И обърна внимание на Ахмед Доган – с какво той е ключов за българската сигурност, та трябва да бъде охраняван, попита депутатът. Може да е бил президент в сянка, предположи той.