Позиция против инициативата на ГЕРБ за сваляне на давността по отношение на приватизацията изказаха и от коалицията "Реформаторски блок - Глас Народен".
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Според реформаторите, давността стимулира правораздавателните органи да не бездействат и, от друга страна, възпира създаването на вечно обвиняеми лица по политически причини. Ако няма давност, тогава евентуалните нарушения при приватизацията ще са равни на военните престъпления, казва говорителят на коалицията Петър Москов. Припомняме, че ГЕРБ предлагат падане на давността за периода 1992 - 2017 година.
Предлаганата промяна е и много лош сигнал към всички български и чужди инвеститори, работещи в страната, както и към тези, които занапред възнамеряват да вложат своите пари в бизнес у нас и то във време, в което страната ни има огромна нужда от трайни капиталовложения и приток на свежи пари, казват още реформаторите.
Ако има промяна за давността на приватизационните сделки, тогава трябва да има същата промяна и за всички други сфери - за престъпленията на комунистическия режим, за престъпленията при разграбването на външнотърговските дружества, за престъпленията при фалита на банковата система в края на 90-те години на XX век, престъпленията, свързани с концесиите, смятат реформаторите.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
За финал дясната коалиция предлага следната промяна на Конституцията: "Не се погасяват по давност наказателното преследване и изпълнението на наказанията за престъпления против мира и човечеството, престъпленията на комунистическия режим от 1944 до 1989 година, престъпленията, свързани с разграбването на държавните външнотърговски дружества в периода 1985 – 1997 година, престъпления в банковата сфера, свързани с банковите фалити в периода 1995 – 1997 година, престъпления, свързани с процеса на прехвърляне на държавна собственост в частна (приватизация), с начало Указ 56 на Държавния съвет на НРБ от 09.01.1989 г.".