Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Реакция от САЩ заради Закона за съдебната власт: Надяваме се да не стане антиамерикански

25 юли 2017, 16:11 часа • 6987 прочитания

Парламентарната група на ГЕРБ направи промени в проектозакона за изменение на Закона за съдебната власт, който предизвика много силна реакция заради предложението съсловните организации на магистрати и юристи да не получават външно финансиране. На първо четене в парламента тази промяна беше одобрена, но сега, по предложение на премиера Бойко Борисов и главния прокурор Сотир Цацаров се премахва забраната за донори от ЕС и Европейската икономическа общност, информира Mediapool.

Още: Кой е Петър Дилов - предложението на Росен Желязков за министър на икономиката и индустрията

Още: Кой е Георги Тахов - предложението на Росен Желязков за министър на земеделието и храните

Предложената промяна гласи следното: "Организациите могат да са получатели на средства по програми и фондове на Европейски съюз, както и на средствата по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм". Това предизвика реакция от зам.-помощник държавният секретар на САЩ Хойт Браийън Ий, който пред Клуб Z каза, че се надява новият закон да не е антиамерикански.

Според Хойт Ий, ако законът бъде окончателно приет, организации като „Америка за България“ няма да могат да предоставят подкрепа на съдии, прокурори и служители на правосъдното министерство, а това било „от голяма полза не само за юристите, но и за българския народ“.

"Вече 27 години, откакто САЩ, а също и независимата фондация "Америка за България", осигуряват съдействие, за да помогнат за заздравяването на съдебната система в България, за да бъде тя по-ефективна, по-прозрачна и по-професионална и да създаде условия за предотвратяване на корупцията. Така че ние смятаме, че трябва да бъде позволено тази помощ да продължи. Ако "Америка за България" е заинтересована да оказва такава помощ и съдиите, прокурорите, служителите на Министерството на правосъдието искат да я получават, не виждаме причини тя да бъде спряна”, споделя Ий в интервю за Клуб Z.

Още: Кой е Жечо Станков - предложението на Росен Желязков за министър на енергетиката

Още: Кой е Мариан Бачев - предложението на Росен Желязков за министър на културата

След като по-рано днес Съюзът на юристите призова президента Румен Радев да наложи вето, от Съюза на съдиите подкрепиха колегите си и казаха, че ако държавният глава не наложи вето, ще се търси начин да бъде сезиран Конституционният съд и евентуално ще има дело в Европейския съд по правата на човека и Съда на ЕС.

Политическа подкрепа за Съюза на юристите и Съюза на съдиите дадоха от ПП „Движение Да България, КП „Нова Република”, ПП „БЗНС” и ПП „Зелените”. Според позицията, освен всичко друго с промените се дава шанс на „компроментирания ВСС“ да се самоназначи на висши позиции в съдебната власт. Създават се и нов, извънреден ред за производствата пред Специализирания наказателен съд, превръщащи го практически в извънреден трибунал в нарушение на Конституцията, пише в позицията на сайта на "Да, България".

Внесените сега поправки може да бъдат гледани на комисия още утре, 26 юли. Нищо чудно до края на седмицата поправките да минат на второ четене и през пленарна зала.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес