РБ: Много напъни на КСНС родиха кръгла нула

18 октомври 2017, 11:15 часа • 1100 | прочитания

Изходът от разговорите на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) е кръгла нула и дава знак за политическа безплодност на институциите. Провалът на първото и неразбирателството на второто заседание на Съвета показаха, че напъните за започване на ефективна борба с корупцията са провал. Това пишат в позиция, изпратена до медиите, от Реформаторския блок (РБ) във връзка с вчерашното заседание при президента Румен Радев.

Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)

Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)

Съглашението между ГЕРБ и БСП на антикорупционния орган да се дадат разследващи функции и въвеждането на такава възможност през НК спрямо частни фирми е ясен знак за замазване на борбата с корупцията. Зад завесата на КСНС прозира тайният кроеж на управляващите - да създадат поредната комисия "Златанов", която да се превърне в бухалка за преразпределяне на бизнеси, и лично да пишат в тефтерчето на новият шеф "да се удари" този или онзи. А фалшивото състезание между беквокалите на ГЕРБ и БСП кой по-по-най по антикорупционност е просто игра на провалени, бездарни актьори, казват от РБ.

Миналия КСНС, свикан от президента, беше бойкотиран, а вчера бламиран. Замитането на скандалите с шуробаджанащината не отговори на очакването на българското общество за решаване на проблема с политическите назначения. Оставянето на крайното решение в ръцете на изчерпаното от принципи 44 Народно събрание, поставя всички граждани на България в ролята на големите губещи. Тези, които трябва да бъдат проверени и наказани, ще решат да назначат и респективно как да овладеят новото ръководството.

Ние от РБ сме категорични, че законът предстои да бъде мъртво роден, ако не предвижда:

Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)

Още: Делян Пеевски пак спаси правителството (ВИДЕО)

 1. Възможност хората да подават анонимни сигнали;

2. Гарантиране на независимост при избора на ръководство на органа за борба с корупцията чрез участието на най-малко 2 институции (президент и парламент);

3. Редовни проверки за почтеност на служители и ръководство на органа и ежегоден външен мониторинг от партньорска европейска институция, завършва позицията на Реформаторите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес