Пред разпад ли е партията "Демократи за силна България" на бившия премиер Иван Костов?
Това е основният въпрос в социалните мрежи и сред редица политически кръгове, а причината - масови чистки и напускания на членове от местни структури на ДСБ.
Всичко започва със изключването на председателя на структурата в столичния район "Лозенец" Елена Спасова, която бе един от вътрешните опоненти на лидера Атанас Атанасов. По време на последните вътрешни избори за председател, спечелени от Атанасов, Спасова дори издигна своя кандидатура, но по-късно я оттегли в полза на другият основен опонент на председателя Цецка Бачкова.
Спасова обяви в петък, че е изключена заради уронване на престижа на ДСБ след изразено от нея инакомислие:
"По-зрелите от вас помнят времената, когато Партията беше права, дори когато греши", написа тя в профила си в социалните мрежи и обяви, че ще обжалва санкцията:
"В националната политика разпознаваеми лица остават един генерал и неговият бард. 800 + 300 преференции", написа още тя, визирайки Атанасов и Стоян Михалев.
Председателят на вътрешния арбитраж Иван Димитров заяви пред в. "Сега", че изключването е заради течащи отдавна несъвместими прояви с партийните принципи и с устава. Конкретно като провинение той посочва изказвания на Спасова срещу Украйна, като се твърди, че тя е против позициите на ДСБ по въпроса.
По-късно същия ден и самата Бачкова обяви в социалните мрежи, че напуска партията.
ОЩЕ: Атанас Атанасов: ГЕРБ и Борисов са в изолация и не могат да я пробият
Самата тя е бивш депутат от "Демократична България" и през февруари т.г. атакува лидерския пост в партията си на свиканото тогава Национално събрание на дясната формация. Бачкова беше победена от Атанасов, макар и с малка разлика, а самият форум премина с тежки скандали и разправии между партийците, някои от които станаха достояние на публиката, благодарение на изтекли видеозаписи.
В поста си в социалните мрежи Бачкова посочва, че е изгубила вярата си, че ДСБ е нейната партия:
"Не искам и не мога повече да бъда параван на подмяната и да крия тревогата си, че сме се отклонили от големите си цели и правилния път", казва тя. По думите й, дясната формация се е превърнала в "маргинализиран придатък и удобна патерица на по-амбициозни политически сили, за жалост дори неотговарящи на идеологията и принципите, зад които аз твърдо още стоя". Бачкова не конкретизира за кого говори, но сред бившите й съпартийци отдавна цари недоволство от водещата роля, която заема "Да България" в общата им коалиция "Демократична България".
Неофициално пък източници на Actualno.com отдавна споделят, че в различните структури на коалиция по места има доста противоречия между трите партии (бел.ред. ДСБ, "Да, България" и "Зелено движение").
Отново според източици на Actualno.com е много възможно около Цецка Бачкова да се оформи нов тип политически субект.
ОЩЕ: ДБ призова ПП да се отнесе сериозно към втория мандат и да мисли за общи кандидати на местния вот
Други членове на партията също са напуснали. Сред тях е Жени Шиер, също от ДСБ - София:
"В процес е чистка на неудобните членове и изключването започна", написа тя в мрежите. По този повод Иван Димитров пък каза, че други хора не са изключвани.
От партията излизат още бивши и настоящи ръководни лица - Емил Димитров и Ануш Езегелян. От партията твърдят, че няма да има повече напуснали.
Ето как Емил Димитров обяснява напускането си:
"Блатото на вечното нагаждачество и на стремежа за трудоустрояване на лоялни клакьори не е среда, в която мога да се чувствам комфортно. Отказвам да лъжа своите десни приятели, че тази партия е способна или има някакво желание да бъде техен достоен политически представител. Напускам каруцата, която продължава да броди из калното блато без да сменя нито конете си, нито посоката си към безсмислие."
Събитията в ДСБ предизвикаха стотици коментари извън партийните среди. Ощественикът Илиян Василев написа:
"Лош знак са изключванията от ДСБ, много лош. Не се бъркам в партийни работи, но остава лош привкус. Така правят в БСП, така правят в ГЕРБ, в ДПС за да укрепят лидера или група около него. Но в демократична партия да не можеш да устоиш на различното мнение е много лош знак. Най-вече на задрямалия съветски човек. Сигурен съм че имат основания, но липсата на публичност говори, че основанията не са за пред публика, което пак връща темата към "съветския" човек", коментира той.