Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Различни стратегии на ГЕРБ и БСП за местните избори

03 септември 2019, 08:00 часа • 5903 прочитания

ГЕРБ и БСП залагат на диаметрално противоположни стратегии при издигането на кандидати за предстоящите местни избори на 27 октомври. Управляващите продължават да търсят претенденти за кметове в собствените си редици. Социалистите предпочитат да следват модела, който приложиха на президентския вот през 2016 г., когато подкрепиха Румен Радев, издигнат от инициативен комитет, и постигнаха единствения си категоричен изборен успех за последните години, анализира в.Сега.

Още: Кирил Петков: ПП ще са реална опозиция на новото правителство (ВИДЕО)

Още: Вигенин: През следващите 30 дни ще бъде уточнена програмата на управление на правителството

Пример за фаворизирането на лоялни партийци в ГЕРБ е Йорданка Фандъкова, която вчера беше номинирана от Изпълнителната комисия - висшия ръководен орган на партията, за кандидат-кмет на София. Фандъкова заема поста вече 10 години. През 2009 г. тя пое столицата от Бойко Борисов, а впоследствие спечели два последователни мандата. „Изпълнителната комисия на ГЕРБ вярва, че с избирането на Йорданка Фандъкова за четвърти мандат процесът по превръщането на София в модерен и иновативен европейски град може да продължи, защото тя има нужната компетенция, опит и нови идеи“, похвалиха своя претендент управляващите.

За кандидат-кмет на Плевен пък вчера издигнаха Мирослав Петров - областен управител в Плевенско. Петров е доказан партиен кадър - през юли т.г. му беше дадена важната позиция на координатор на ГЕРБ за областта. Миналата събота лично Бойко Борисов обяви номинацията за кмет на Добрич - местния общински съветник и бивш зам.-кмет Надежда Петкова. Областни управители, назначени от правителството, ще се състезават от името на партията в Пловдив и Хасково - Здравко Димитров и Станислав Дечев.

Подобни кандидатури отразяват кадровата философия на Борисов, според когото кандидатите трябва да бъдат с ясна партийна принадлежност. Затова той безспирно атакува своите противници от БСП, че се прикривали зад независими кандидати. „Ще бъдат много подли тези избори, и не за друго, а заради вече установената практика да се прилепват колегите от БСП към някой кандидат, за когото впоследствие да говорят, ако е успешен, че техният кандидат е спечелил, а ако е неуспешен, да бягат от него като дявол от тамян“, заяви премиерът преди няколко дни. А при обявяването на Петкова задочно запита социалистите: „Какво значи да подкрепиш независим кандидат, и то в големите градове? Пред кого този човек ще носи отговорност, като няма партия?“.

Още: Радомир Чолаков: ПП-ДБ паднаха сами в собствения си капан

Още: След влаковата катастрофа: Освободиха заместник-министъра на транспорта Бисер Минчев

От левицата обаче последователно следват именно този подход, очевидно с надеждата, че непартийните кандидати ще се котират по-високо сред обществеността. Това проличава от горещото желание на соцпартията да подкрепи за кмет на София омбудсмана и бивш червен депутат Мая Манолова. Именно спрямо нейната потенциална кандидатура бяха насочени сърдитите коментари на Борисов. „До часове буквално ще обявя своето решение, но няма да е днес, защото имам още работа, която трябва да свърша като омбудсман“, обяви в понеделник Манолова. И посочи, че ако се кандидатира, ще подаде оставка от сегашния си пост. Досега изявленията на Манолова по темата са били двусмислени - казвала е, че "колкото повече ме натискат да се кандидатирам за кмет на София, толкова повече се отказвам", но е и заплашвала, че ще участва в изборите, ако управляващите "продължат да се подиграват с избирателите". При всички случаи от градската организация на БСП от месеци заявяват категорична готовност да ударят рамо на обществения защитник.

Същата стратегия левицата ще прилага и в редица други градове в страната. Вчера се разбра, че БСП се отказва да издигне собствени кандидати в Пазарджик и Велинград, а вместо това ще подкрепи независими. До решението се е стигнало след конференции на местните партийни структури. В Пазарджик червените са предпочели местния предприемач Благо Солов, а във Велинград - икономиста Филип Ангелов.

Издигнатият от инициативен комитет Здравко Милев ще се състезава в Кюстендил с подкрепата на БСП. „Залогът за Кюстендил е много висок. Досегашният кмет Петър Паунов е от доста време на поста и е натрупал негатив. У гражданите на Кюстендил има разочарование. Затова е необходима промяна“, обоснова този подход на левицата водачът на БСП –София Калоян Паргов.

Зад независимия Иво Пиперов застава БСП в Банкя - родната община на Борисов. Миналата неделя пък бившият кмет на Дупница Първан Дангов обяви, цитиран от „Струма“, че ще се кандидатира самостоятелно, но ще разполага с подкрепата на местните организации на БСП.

Още: Парламентът окончателно спря избирането на Сарафов, остават му 6 месеца на поста

Още: ИТН избира нов лидер и ново ръководство, сменя и устава си на национална конференция

Изтъкване на резултати

Въпреки че третият лъч на метрото в София няма да заработи тази година, както пише на част от информационните табели по изграждащите се станции, кметът Йорданка Фандъкова използва точно него като фон да обяви кандидатурата си за нов мандат. Това се случи при поредната инспекция на дейностите по метродиаметъра. Първоначално бе обявено, че градоначалникът ще провери строителството на спирка „България“ на кръстовището между едноименния булевард и бул. „Иван Ев. Гешов“. След това плановете се промениха и телевизионните камери бяха поканени да се повозят на открита платформа в тъмното трасе между „Орлов мост“ и същата станция, което обхваща общо четири спирки. Докато работници предупреждаваха гостите да внимават да не паднат от платформата и да не стъпят върху някое желязо, Фандъкова повтори за пореден път кога ще е готово метрото. След това обяви, че отново влиза в битката за кмет, защото обратното би било предателство към гражданите на София, за които е работила вече десет години.

Фандъкова съобщи, че в екипа ѝ ще има нови хора, но отказа да назове имена. Все пак каза, че в предизборната кампания ще продължи да разчита на шефа на Столичния общинския съвет Елен Герджиков, на шефа на групата на ГЕРБ в общината Малина Едрева и на общинския съветник Николай Стойнев. Тя избегна отговор на въпроса дали ще поиска от изпълнителното бюро на ГЕРБ да не включват в листата за общински съветници досегашни членове на СОС, които се считат за приближени на Цветан Цветанов. Вместо това каза, че в листата на партията като представители от гражданската квота ще бъдат поканени „изтъкнати специалисти от различни сфери, които да са носители на нова енергия“. Имена не бяха обявени.

Кандидатът на ГЕРБ обяви три приоритета - активна работа в кварталите, което включва малките улички, междублоковите пространства и изграждането на паркинги. Подобен ангажимент Фандъкова обяви и преди 4 г., когато спечели предишния вот. Вторият ѝ приоритет ще бъде превръщането на София в зелен град чрез зелен ринг и изграждане на 8 нови парка. Като свършена работа в тази насока тя отчете проекта по подмяна на печки на твърдо гориво с по-екологични инсталации. Всъщност по него досега са подменени уредите на около 30 домакинства в Нови Искър. Третият приоритет на Фандъкова е превръщането на Столичната община в дигитален град.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес