Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рашков: Структурната реформа в МВР е извършена на 98%, но някои депутати не разбират от материята

09 юни 2022, 13:04 часа • 11527 прочитания

Министърът на вътрешните работи и ръководителите на МВР дадоха подробни данни за реформата във ведомството, а Бойко Рашков обвини всички народни представители, които на заявили, че не се е справил с нея.

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

Още: Георги Лозанов: Въпросът за спозарумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Минаха 6 месеца от правителството и ръководството на МВР, което беше формирано през декември. Тези дни, предвид политическите сътресения, станахме до днес свидетели на разнопосочни изказвания. Вероятно ще чуваме такива и в близките дни. Онези битки, които се развиват в политическата сфера, за съжаление, се отразяват на министерствата, в частност и на МВР. Дават се най-често произволни оценки, издаващи непознаване на работата на МВР и оценки, обслужващи политическите тези, които се застъпват от една или друга политическа партия.

В пълно противоречие – злонамерени критики към МВР. МВР, в частност министъра и политическото ръководство, не се било справило с реформите. Какво показва това? Че тези хора са в парламента повече от година, но не знаят защо са в НС. Те не познават работата на отделните ведомства, които всеки петък контролират. Една година министрите на България са повече време на парламентарен контрол, отколкото на работните си места. Някои депутати са напълно неподготвени по материята, по която се опитват да вземат отношение.
Както виждате, реформи в МВР са предприети, извършват се и някои от тях са завършени, на фона на твърденията, че реформи не се извършвали. Защото министърът „нямал смелостта“. Друг е въпросът, че реформи не се вършат за ден, седмица или месец. Подчертавам, че 20 години нито един ръководител в МВР не се е замислял за структурата на това министерство – дали тя отговаря на съвременните условия, обстановка като политическа, икономическа, демографска. Затова диспропорциите, натрупани във времето, са толкова крещящи, че не може да ги отминем с бездействие, както се е правило досега.
Ясно е, че в структурната част 98% от промените, които са се наложили, са извършени и са приключили.
Колегите дадоха примери, че 12 или 13 РПУ-та са трансформирани. Пренасочваме състав, там където е по-необходим. Имайте предвид, че тази реформа не е направена от министъра на вътрешните работи, който и да е той. Направена е съвместно с целия ръководен състав на МВР в центъра и по места. Нашите идеи бяха изпратени на всички директори на регионални дирекции, водеха се разговори поотделно с всеки от тях, когато съвпаднаха оценките дали да се запази една структурна част, или не – тогава се взе решение да бъдат трансформирани съответните поделения на МВР. В тази част реформата е извършена на 100%. Преценете колко струва оценката на един депутат, че министърът не извършвал промените.
Един ръководител на главна дирекция на МВР в началото с недоверие и приятелски се обърна към мен и каза: „Такива опити са правени много досега, но никой не е успял, ще ви стисна ръката, ако успеете“. И ми стисна ръката преди седмица и половина.
Промените станаха с вътрешноведомствени актове. При добра оценка те обективно могат да бъдат направени. Никой не ми е спускал заповеди, разпореждания – нито от МС, нито от парламента. Промените се налагат обективно, положителни са и са полезни за държавата и обществото.
Другата част от реформата, която касае законодателната власт, вече не зависи от министъра на вътрешните работи, а от волята на политическите партии. Ние сме подготвили проект на закон, по силата на който ще изменим така Закона за МВР, съгласувано с парламентарните сили ,че някои от службите на МВР, които нямат самостоятелни функции, да бъдат изведени в агенции под егидата на Министерски съвет. Става дума за ГД „Противопожарна безопасност“ и за 112. Обсъждаме към тази нова агенция да се включат и други звена. Искаме да се създаде такава служба, която да е силна, мощна и технологично обезпечена. Да има самостоятелен бюджет, да не зависи от никого. Законопроектът е готов, топката е в НС.
Реформата продължава и по други линии. В по-голямата част от структурните елементи за сигурността, забелязвате, че има намаление на броя на извършени престъпления. Има увеличаване на разкриваемостта на престъпленията – убийства, за наркотични вещества и др. Имаме леко завишаване на броя на тежките ПТП-та и броя на загиналите – има такава тенденция от началото на годината. Това наложи промени в закона за пътищата. Публично предложихме нашия проект на обсъждане в Академията на МВР. Намираме, че ако се приемат поне някое от тези предложения, ще се създадат основите за това да не се увеличават в бъдеще броят на ПТП-тата със смъртни случаи.
На следващо място, известно е, че много от нашите проверки, които пращаме на прокуратурата, приключват с пълно мълчание и бездействие. Това ние сме го отбелязвали и по повод ОПГ, които разследваме и по които все още съществуващата Спецпрокуратура бездейства. Посочихме 25 случая на дела, които тя не придвижва от 5 години насам. Сезирахме Инспектората на ВСС за проверка защо се бавят тези дела и защо България позволява на ОПГ-та, вместо да бъдат респектирани, са оставени свободно да извършват престъпна дейност. Съмняваме се целта да не е някой да се възползва от тези престъпни групи – имаме такива данни. Затова предложихме МВР сами да образуват производства и да уведомяват за това прокуратурата. Искаме по-разширена оперативна самостоятелност за повдигане на обвинения, за извършване на действия за съдебен контрол – СРС, претърсване, изземване. Преди повече от 20 г. е установен съдебен контрол върху тези действия, чрез които се посяга неприкосновено на всеки един български гражданин. Точно тази посредническа роля на прокуратурата се проявява в интерес на извършителите на престъпления, имаме данни за това.
Един пример е АМ „Хемус“. Други проекти, по които работим, са свързани със Закона за българските лични документи. Не е само проблемът с дрехите на служителите на МВР, които сме решили с интендантството на МО, не е само проблемът предишните управляващи – които направиха така, че към бюджета на МВР са прикачени като кърлежи редица частни сервизи, които получават от МВР ежегодни бюджетни средства и не могат да се справят със задачите си заради липса на кадрови и технически капацитет. Предстои да се направи мащабна промяна, която ще освободи бюджета на МВР от зависимостта му с различни такива ремонтни структури. От друга страна, ще осигури възможност на службите на МВР да ползват нови автомобили – поддръжката ще се извършва от тези, които спечелят обществената поръчка.
За съжаление, една част от очакваните промени зависят от парламента, който не е много експедитивен за придвижване на законопроектите. Това е особено валидно за последните дни.Министърът на вътрешните работи и ръководителите на МВР дадоха подробни данни за реформата във ведомството, а Бойко Рашков обвини всички народни представители, които на заявили, че не се е справил с нея.

"Дават се най-често произволни оценки, издаващи непознаване на работата на МВР и оценки, обслужващи политическите тези, които се застъпват от една или друга политическа партия", каза Рашков. "Има злонамерени критики към МВР. МВР, в частност министъра и политическото ръководство, не се било справило с реформите. Какво показва това? Че тези хора са в парламента повече от година, но не знаят защо са в НС. Те не познава работата на отделните ведомства, които всеки петък те контролират. Една година министрите на България са повече време на парламентарен контрол, отколкото на работните си места. Някои депутати са напълно неподготвени по материята, по която се опитват да вземат отношение".

"Както виждате, реформи в МВР са предприети, извършват се и някои от тях са завършени, на фона на твърденията, че реформи не се извършвали. Защото министърът „нямал смелостта“. Друг е въпросът, че реформи не се вършат за ден, седмица или месец. Подчертавам, че 20 години нито един ръководител в МВР не се е замислял за структурата на това министерство – дали тя отговаря на съвременните условия, обстановка като политическа, икономическа, демографска. Затова диспропорциите, натрупани във времето, са толкова крещящи, че не може да ги отминем с бездействие, както се е правило досега", добави той.

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС

Рашков заяви, че в структурната част 98% от промените, които са се наложили, са извършени и са приключили. 12 или 13 РПУ-та са трансформирани. Това означава пренасочваме състав, там където е по-необходим.

"Имайте предвид, че тази реформа не е направена от министъра на вътрешните работи, който и да е той. Направена е съвместно с целия ръководен състав на МВР по места. Нашите идеи бяха изпратени на всички директори на регионални дирекции, водеха се разговори поотделно с всеки от тях. Когато съвпаднаха оценките дали да се запази една структурна част, или не – тогава се взе решение да бъдат трансформирани съответните поделения на МВР. В тази част реформата е извършена на 100%. Преценете колко струва оценката на един депутат, че министърът не извършвал промените", смята Рашков.

"Един ръководител на главна дирекция на МВР в началото с недоверие и приятелски се обърна към мен и каза: „Такива опити са правени много досега, но никой не е успял, ще ви стисна ръката, ако успеете“. И ми стисна ръката преди седмица и половина", добави той.

Промените са станали с вътрешноведомствени актове. "Никой не ми е спускал заповеди, разпореждания – нито от МС, нито от парламента. Промените се налагат обективно, положителни са и са полезни за държавата и обществото", твърди министърът.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Другата част от реформата, която касае законодателната власт, не зависи от министъра на вътрешните работи, а от волята на политическите партии. "Ние сме подготвили проект на закон, по силата на който ще изменим така Закона за МВР, съгласувано с парламентарните сили ,че някои от службите на МВР, които нямат самостоятелни функции, да бъдат изведени в агенции под егидата на Министерски съвет. Става дума за ГД „Противопожарна безопасност“ и за 112. Обсъждаме към тази нова агенция да се включат и други звена. Искаме да се създаде такава служба, която да е силна, мощна и технологично обезпечена. Да има самостоятелен бюджет, да не зависи от никого. Законопроектът е готов, топката е в НС", заяви Рашков.

Реформата продължава и по други линии. В по-голямата част от структурните елементи за сигурността има намаление на броя на извършените престъпления. Има увеличаване на разкриваемостта на престъпленията – убийства, за наркотични вещества и др., се видя от докладите на МВР. Налице е леко завишаване на броя на тежките ПТП-та и броя на загиналите – има такава тенденция от началото на годината. Това наложи промени в закона за пътищата. "Публично предложихме нашия проект на обсъждане в Академията на МВР. Намираме, че ако се приемат поне някое от тези предложения, ще се създадат основите за това да не се увеличават в бъдеще броят на ПТП-тата със смъртни случаи", каза Рашков.

"На следващо място, известно е, че много от нашите проверки, които пращаме на прокуратурата, приключват с пълно мълчание и бездействие. Това ние сме го отбелязвали и по повод ОПГ, които разследваме и по които все още съществуващата Спецпрокуратура бездейства. Посочихме 25 случая на дела, които тя не придвижва от 5 години насам. Сезирахме Инспектората на ВСС за проверка защо се бавят тези дела и защо България позволява на ОПГ-та, вместо да бъдат респектирани, са оставени свободно да извършват престъпна дейност. Съмняваме се целта да не е някой да се възползва от тези престъпни групи – имаме такива данни. Затова предложихме МВР сами да образуват производства и да уведомяват за това прокуратурата".

"Искаме по-разширена оперативна самостоятелност за повдигане на обвинения, за извършване на действия за съдебен контрол – СРС, претърсване, изземване. Преди повече от 20 г. е установен съдебен контрол върху тези действия, чрез които се посяга неприкосновено на всеки един български гражданин. Точно тази посредническа роля на прокуратурата се проявява в интерес на извършителите на престъпления, имаме данни за това", твърди Рашков.

"Един пример е АМ „Хемус“. Други проекти, по които работим, са свързани със Закона за българските лични документи. Не е само проблемът с дрехите на служителите на МВР, които сме решили с интендантството на МО, не е само проблемът предишните управляващи – които направиха така, че към бюджета на МВР са прикачени като кърлежи редица частни сервизи, които получават от МВР ежегодни бюджетни средства и не могат да се справят със задачите си заради липса на кадрови и технически капацитет. Предстои да се направи мащабна промяна, която ще освободи бюджета на МВР от зависимостта му с различни такива ремонтни структури. От друга страна, ще осигури възможност на службите на МВР да ползват нови автомобили – поддръжката ще се извършва от тези, които спечелят обществената поръчка.

За съжаление, една част от очакваните промени зависят от парламента, който не е много експедитивен за придвижване на законопроектите. Това е особено валидно за последните дни", заяви Бойко Рашков.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес