За първи път в комисия по култура и медии отчетът на СЕМ не мина така гладко, както досега. Това заяви в изказване в пленарна зала Вежди Рашидов по време на дебатите за отчета на СЕМ за 2018 г.
Още: Георг Георгиев се срещна с израелския си колега на Мюнхенската конференция
Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП
„За първи път в комисията по култура и медии не мина отчета на СЕМ така гладко, както винаги е минавало преди това. По една поста причина. Не защото докладът е лош, а защото това е един отчет в рамките на един закон, приет преди 20 години. Няма как другояче да бъде“, смята Рашидов.
Според него често се попада в дебати дали има нужда от независим регулаторен орган. „СЕМ не е само регулаторен орган, защото думата регулация е да търсиш чистота на говора и да го регулираш. Той е орган, който трябва да следи за поведението на медиите и основно да гарантира както свободата на зрителите, така и на самите медии“, уточни Рашидов.
По думите му СЕМ е независим орган. „Не виждам никакъв смисъл как се прокрадват идеи да се прави друг“, коментира Рашидов. Според него проблемът не е в СЕМ, а в законите, които дават толкова права.
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
„Тук разбира се, аз искрено искам да апелирам до СЕМ. Това е много важен въпрос и това беше дебатът, в който ние влязохме. Дългите години един стар закон, също помага за деморализиране на обществото. Често стана мода да говорим за свободата на словото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Винаги съм питал кой български гражданин наруши свободата на словото или този проблем е в ръцете на самите медии. Именно ролята на СЕМ трябва да се види дали това е популизъм или сериозно търсене на законови мерки, с които да гарантираме истинската свобода на словото“, уточни Рашидов.
По думите му законите казват докъде сме свободни и те трябва да гарантират свободата на всички. „Всеки занемарен закон може да занемари нещата, за които говорим и те да придобият друг вид, каквито смятам, че напоследък май придобиват. Длъжни сме да съхраним хигиената на обществото“, допълни още Рашидов.