На 9 октомври президентът Румен Радев ще свика заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС). Темата на КСНС ще е борбата с корупцията, уточняват от пресслужбата на държавния глава.
Припомняме, че темата стана отново актуална, след като в началото на август беше изяснено, че Специализираният наказателен съд ще поеме делата за корупция по високите етажи на властта. Става въпрос за дела срещу министри, депутати, кметове и други представители на държавата. Досега тези дела се гледаха от Софийския градски съд, като вече избуяха опасения, че с промяната се дава възможност за едностранчивост, тъй като Специализираният наказателен съд беше създаден от ГЕРБ.
Същевременно през целия месец август има политически изказвания относно бъдещия общ антикорупционен орган, който трябва да бъде създаден с нов закон. Припомняме, че антикорупционният закон, изготвен по предложение на партията на Меглена Кунева ДБГ така и не беше приет по време на второто правителство на Бойко Борисов. Тогава пречка се оказа възможността да се подават анонимни сигнали и да се започва разследване по публикации в медиите, но в средата на август правосъдният министър Цецка Цачева защити тезата да може да има проверки за корупция само заради медиен материал. Предвиждаме единният орган "Комисия за противодействие на корупцията" да се избира от Народното събрание при категорично прозрачна процедура, обясни Цачева, коментирайки законопроекта на управляващите.
По същество проектът на управляващите предвижда създаването на нов единен независим орган, който да обединява функциите на съществуващи публични органи и звена с основната роля да извършва реални проверки на декларациите за имущество и интереси, да осъществява производства за установяване на конфликт на интереси и да извършва отнемането на незаконно придобито имущество.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
От страна на БСП също беше внесен законопроект по темата с корупцията. Лидерът на червените Корнелия Нинова обяви, че не може да има консенсус с ГЕРБ относно законопроектите и каза следното: "Нашето предложение има съществена разлика в това, че бихме искали и президентът като институция – днес е Румен Радев, утре ще е някой друг, да има отношение. Президентът да назначава председателя, парламента с 2/3 да назначава заместниците и членовете на този антикорупционен орган, изпълнителната власт чрез другите органи, които са към нея – Комисия за конфликт на интереси, за разследване на имущество и други органи, да подава информация".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Проектът на БСП предвижда с борбата по високите етажи на властта да се заеме ресорната дирекция в ДАНС, която да бъде извадена от агенцията, да има разследващи функции, директорът да се назначава от президента, а членовете да се избират от парламента с 2/3 мнозинство.