Президентът Румен Радев наложи вето на последните промени в Изборния кодекс, приети наскоро от 48-ото Народно събрание, съобщиха от "Дондуков 1". От мотивите става ясно, че Радев не е съгласен с възможността да се гласува смесено чрез хартиена бюлетина и машинно.
Още: Енергийният министър: Близо 8100 абонати и 105 населени места са без ток
Още: Кирил Петков се спусна със сноуборд в района на Рилските езера (ВИДЕО)
Връщането на хартиената бюлетина и обезсмислянето на машинното гласуване в досегашния му вид бяха подкрепени от БСП, ГЕРБ и ДПС само преди две седмици - въпреки протестите и опозицията на "Продължаваме промяната" и "Демократична България".
След връщането на промените председателят на Народното събрание трябва да възложи на правната комисия да докладва пред депутатите указа на президента и мотивите към него. След това в пленарна зала ще последва гласуване дали бъде ли подкрепено ветото или промените ще бъдат приети финално.
"С приетите промени не само се дублира без обективен критерий начинът на гласуване, но се подменя и характеристиката на машинното гласуване като вид електронно гласуване, осъществявано в контролирана среда", гласят част от мотивите.
Още: Депутатите като вандали през 2024 г.: Късаха кабели, заключваха се и се заливаха с напитки
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
Според Радев и екипа му това противоречи на целта избирателите да имат "право на избор" между хартия и машина, тъй като във всички случаи отчитането на резултатите от машинното гласуване ще става не от машината, а чрез преброяване от секционната избирателна комисия на бюлетините от машинно гласуване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
"Ефективният контрол, упражняван от гражданите посредством избори, изисква доверие в изборните правила. Само тогава би се постигнала необходимата легитимност на избираните институции. Правото на парламента да променя изборните правила е форма на преоткриване на това така необходимо доверие, но не и когато се прави без обществено обсъждане, рискувайки да се постигне обратен ефект", пише в мотивите на президентството.
В тях се казва още, че Народното събрание трябва да определи критерии за начина на гласуване, така че да гарантира конституционните стандарти за равенство и запазване на тайната на вота. Според президентството - промените в Изборния кодекс нарушават тези принципи. Още по темата: Защо Държавен вестник "бърза" с обнародването на хартиената бюлетина?
"Законодателят не действа в пределите на законодателната целесъобразност, а създава условия тайната на вота да бъде нарушавана. В зависимост от броя на избирателите, които ще гласуват по единия или по другия начин, може да се стигне до идентифициране на техния избор, което само по себе си води до взаимното обезсмисляне и на двата алтернативни способа за гласуване и отрича смисъла на изборите като инструмент на демокрацията", пишат още от екипа на президента
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Според президентството са засегнати "необходимите гаранции, че самият избирател е в ще може да провери начина, по който електронната система регистрира неговия вот", което "би отблъснало избирателите от изборния процес".
Вето се налага и зради отменената перспектива за експериментално дистанционно гласуване.