Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Радев отново сезира КС за промените в Конституцията, иска сам да избира служебен премиер

20 ноември 2024, 14:45 часа • 3859 прочитания

Президентът Румен Радев повторно сезира днес Конституционния съд с искане да бъдат обявени за противоконституционни промените в Конституцията, извършени от 49-ото Народно събрание.

Още: Доц. Киселова: До 10 март бюджетът на държавата следва да е приет

Още: Божидар Божанов: Приоритет пред страната е приемането в еврозоната

Той атакува текстовете, свързани с отпадането на забраната за двойно гражданство като задължително условие за избираемостта на народни представители, за необмислено въведения принцип на непрекъсваемост на мандата на депутатите и парламента, както и по отношение на съставянето на служебно правителство.

Мотивите на президента

В мотивите си държавния глава подчертава последователните си позиции, като обосновава необходимостта от повторно сезиране на Конституционния съд и с възникването на редица нови обстоятелства, които се проявиха при приложението на оспорваните текстове.

Атакуваните промени в Конституцията "отменят механизмите за носене на политическа отговорност при формирането и функционирането на органите на държавно управление", посочва в мотивите си президентът. 

Още: Как вотът на недоверие на ПП-ДБ за еврозоната е плюс за управляващите: Анализ на Павел Вълчев (ВИДЕО)

Още: Ивайло Мирчев: Не е дошло времето за вот на недоверие

В искането си до Конституционния съд държавният глава отбелязва, че повторното сезиране ще даде възможност да бъдат изяснени редица спорни моменти, които според него са белязали процедурите по съставяне на служебно правителство по новия ред и които продължават да възпрепятстват функционирането на конституционноустановени органи, в това число на самия парламент.

"Дори в момента част от трудностите при избора на председател на Народното събрание са израз на присъствието на тази висша длъжност и в т.нар. „домова книга“ за избор на служебен министър-председател", категоричен е президентът.

Припомняме, че конституционните промени, прокарани от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС в рамките на управлението на правителството "Денков - Габриел", което се сдоби с нелицеприятния прякор "сглобката", бяха в голяма степен вече спрени от Конституционния съд. На практика всичко, свързано със съдебната реформа, не беше одобрено от съда. Общо промените в 17 члена на българския основен закон бяха обявени за противоконституционни.

Още: Евгений Кънев: Конгресът на БСП е една от причините за отлагането на доклада за еврозоната

Още: Имунитет спира делото срещу депутата Димитър Аврамов

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес