Възможностите за задълбочаване на двустранното партньорство и гарантирането на сигурността и стабилността в Европа обсъдиха днес на среща в президентската институция държавният глава Румен Радев и министърът на външните работи на Република Естония Маргус Цахкна, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Двамата подчертаха традиционно добрите отношения между България и Естония, включително партньорството в рамките на международни организации и инициативи. Поставен бе акцент върху взаимния интерес от последващо задълбочаване на двустранното сътрудничество в сферата на високите технологии, дигитализацията, транспортната свързаност, енергетиката и образователния обмен.
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Още: Радев на среща със спецслужбите заради атаките на хутите в Червено море
Държавният глава изрази интереса на страната ни към опита на Естония в изграждането на електронно управление – сфера, в която балтийската република има значителни постижения. Министър Цахкна подчерта силното доверие на естонските граждани към електронното правителство и отбеляза, че именно то е ключът за бързата модернизация на страната и успешното противодействие на корупцията. На последните парламентарни избори през март 2023 г. повече от 50% от бюлетините в Естония са подадени онлайн и това е знак за доверието на гражданите в сигурността на изборния процес, отбеляза Маргус Цахкна.
Още: Политолог: Президентът ще бъде най-силният опозиционен лидер
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
По време на разговорите бяха отбелязани рисковете за регионалната сигурност и стабилност, произтичащи от продължаващата война на Русия срещу Украйна, чиито вторични ефекти засягат икономическите и социални системи на страните от Европа. Президентът Радев изрази надежда за възможно най-скорошно намиране на път със средствата на дипломацията за преустановяване на войната, по начин, който да гарантира зачитането на принципите на международното право. Обща бе позицията, че укрепването и разширяването на регионалната транспортна и енергийна свързаност е от ключово значение за справяне с прекъснатите вериги на доставки на стоки и енергийни ресурси.