Връщането на мира и сигурността в Европа е първостепенен приоритет, защото само така ЕС може да изпълнява основната си мисия за осигуряване на стабилност и просперитет на гражданите си. Това заяви президентът Румен Радев в изказването си след участие в 19-ата среща на държавните глави от групата „Арайолуш", която се състоя в град Краков.
Още: Първан Симеонов: Топката все още е в ДПС-ДПС, гравитацията на Пеевски е все по-силна
Още: След депесарския шут мнозинството обяви: Оставаме, оставаме
В Полша българският държавен глава е на посещение по покана на полския си колега Анджей Дуда. По време на срещата си държавните глави обсъдиха основни въпроси на ЕС, включително приоритетни теми от полското председателство на Съвета на Европейския съюз, което започва на 1 януари 2025 година, съобщиха от прессекретариата на президентството.
По време на съвместните изказвания президентът Румен Радев заяви, че хиляди човешки животи в Европа в бъдеще зависят от способността ни да анализираме всеобхватно и критично реалностите в контекста на войната в Украйна и да формираме цели и стратегии, адекватни на динамиката на средата за сигурност. По време на дискусията президентът Радев призова най-сетне да се използват всички инструменти на дипломацията, за да се постигне по-бързо мир в Европа в съответствие с нормите на международното право.
Още: "Опасна и лъжовна кампания": Радан Кънев за твърденията, че ЕС ще прибира спестявания
Още: ДПС-Доган напуска управляващото мнозинство. Ще падне ли кабинетът "Желязков"? (ВИДЕО)
Акцент в дискусията на президентите от „Арайолуш" бяха необходимостта от повишаването на разходите за отбрана, както и възможностите за задълбочаване на трансатлантическото сътрудничество в условията на глобални предизвикателства и заплахи. Неизменна част от укрепването на трансатлантическите връзки е надграждането на способностите на европейската отбранителна индустрия, заяви Румен Радев. Това изисква засилване на индустриалното сътрудничество между ЕС и САЩ, както и реализиране на съвместни проекти особено в научно-развойната дейност, което ще насърчи развитието на европейската икономика.
Още: Шолц обяви военен пакет от над 1 млрд. евро за Украйна пред Зеленски
Още: БСП биха приели всяка подкрепа за кабинета, но не и да са заложници (ВИДЕО)
Държавният глава заяви, че заедно с другите президенти от „Арайолуш" приветства заявения стремеж в новия мандат на ЕК за развитие на устойчива конкурентоспособност, основана на иновации и научно-развойна дейност. Ключов аспект в тази насока е гарантирането на енергийната сигурност чрез подобряване на свързаността и инвестиции в нови технологии. Това ще повиши автономността на ЕС и ще насърчи европейската индустрия, заяви Румен Радев. Разширяването на ЕС президентът Радев оцени също като важно за стабилността и сигурността на Европа. За да бъде обаче ефективен и необратим, процесът на разширяване трябва да отчита принципа на напредък, базиран на собствените заслуги, изпълнението на необходимите реформи и поетите ангажименти, както и зачитането на правата на човека и върховенството на правото.
Още: Румен Радев откри в Краков изложба, посветена на глаголицата