Радев: Животът на правителството зависи от "архитектите" Борисов и Пеевски (ВИДЕО)

27 март 2025, 11:54 часа • 632 | прочитания

"В една парламентарна ребулика вотът на недоверие е легитимно средство на всяка опозиция, но и нейна отговорност да намери мнозинство". Така президентът Румен Радев коментира една от горещите теми в политическия живот у нас в последните дни днес, 27 март. По думите му - животът на кабинета "Желязков" зависи от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и от санкционирания за корупция по глобалния закон "Магнитски" от САЩ и Великобритания председател на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски.

Още: Председателски съвет решава съдбата на първия вот на недоверие.

Правителството се разклаща – какво може да го свали?

"Стабилността на правителството зависи от архитектите на мнозинството – това са г-н Борисов и г-н Пеевски. Зависи от диалога между тях, от разбирателството между тях двамата, защото те са и кадровиците на правителството, те решават накъде да върви правителството", заяви държавният глава.

"Трудно е да говорим за стабилност в една държава, където функциите се изземат от архитектите. Това са двамата лидери на партии, които почти всеки ден говорят от името на властта и налагат управленски решения, а в същото време претендират да са опозиция на правителството. Така че ситуацията е леко шизофренна", смята Румен Радев.

Снимка: Президентство

Основният мотив за искането на оставката на правителството е "провал във външната политика", като инициатори са „Възраждане“. Те получиха подкрепа от партиите МЕЧ и "Величие", последната от която влезе в 51-вия парламент благодарение на преизчислението на изборните резултати. Трите формации са събрали 54 подписа. За внасянето на вот на недоверие са необходими 48: Официално: Три партии опитват да свалят кабинета "Желязков"

От ПП-ДБ обявиха, че няма да подкрепят искането, защото целта сега е влизане в еврозоната. Коалицията смята да внесе вот на недоверие след приключване на процеса на получаване на дата за членство в единния валутен съюз: Кирил Петков обеща вот на недоверие, но след датата за еврозоната (ВИДЕО).

Формацията на Пеевски също заяви, че няма да подкрепи вот на недоверие срещу кабинета на ГЕРБ-СДС, БСП и "Има такъв народ", който е подкрепян от "Демокрация, права и свободи - ДПС" на Ахмед Доган.

Снимка: БГНЕС

Скандалът с МЕЧ през погледа на Радев

Той коментира и скандала с парламентарната група на МЕЧ, която беше разформирована по решение на председателя на парламента Наталия Киселова, но след това беше възстановена. Лидерът ѝ Радостин Василев пак ще е зам.-председател на Народното събрание.

"Председателят на Народното събрание има достатъчно инструменти да отстоява позициите си. Що се отнася до МЕЧ – разформирането на една парламентарна група е много съществен въпрос, той пряко касае възможността на засегнатите народни представители да се включат пълноценно в живота на парламента. Аз се радвам, че тази ненужна криза намери своето решение", каза Радев.

"Но и не приемам да се търси отстояване на позиции със заплахи", коментира той изявленията на лидера на МЕЧ Радостин Василев.

Още: Засега: Финансов шамар за прокуратурата заради натиска срещу президента Румен Радев

Позицията на правителството за убития българин в Газа не се харесва на президента

Снимка: Getty Images

Радев говори и за позицията на кабинета "Желязков" във връзка с убития българин в Ивицата Газа, който е работел за структура на ООН в палестинския анклав. Чак няколко дни след инцидента и след като ООН направи заключение, че Марин Маринов е бил убит от израелски танков снаряд, външно министерство се разтревожи от информацията. Преди това правителството получи уверение от Израел, че Израелските сили за отбрана - ЦАХАЛ - не са водели бойни действия в района и не са обстрелвали сградата. Самите израелци реагираха остро на заключенията на ООН.

Още: Израелски снаряд ли уби българина в Газа? Руслан Трад и CNN с анализ на фрагментите (СНИМКА)

"Правителството трябва да си дава сметка, че нашето общество очаква от него да покаже загриженост за всеки български гражданин, независимо къде е по света, че се ръководи от националните интереси, че отстоява нашето национално достойнство. Затова очаквам правителството да има една по-проактивна позиция, достойна позиция, да изисква такава информация. Първата позиция на правителството – да разчитаме на информация само от една страна, и то от страна, която е част от този конфликт, - това няма как да стане", заяви Румен Радев.

Той настоява да се иска информация от всички организации, работещи в Ивицата Газа, от нашите служби и от всички международни партньори. "Трябва да имаме ясна позиция, базирана на тази информация", посочи президентът.

Вижте какво каза той за съдебната власт и влиянието там - в контекста на разследването на Европейската прокуратура срещу българския представител в офиса на Лаура Кьовеши: Президентът: "Изключително вероятно е" още висши магистрати да са минали през дивана на Пепи Еврото (ВИДЕО).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес