Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Радев иска "колективен натиск" за край на войната без ескалация

16 февруари 2023, 11:30 часа • 2408 прочитания

България осъжда руската агресия в Украйна, въпреки че обществото ни е повлияно от ролята на Русия при Освобождението. Трябва обаче да има натиск за постигане на мир без допълнителна ескалация. Това заяви президентът Румен Радев в интервю за гръцкия вестник „Катимерини“.

Държавният глава е на посещение днес в Атина, по време на което България и Гърция ще подпишат два меморандума за разбирателство за строежа на петролопровод между Александруполис и Бургас, както и за сътрудничество по въпросите на гарантирането на газовите доставки и съхраняването на природен газ.

В интервюто си за „Катимерини“ президентът подчерта, че "чувствителността на българското общество към историческата роля на Русия за Освобождението на България не променя факта, че страната ни осъжда агресията и войната на Русия срещу Украйна". На Европейския съвет в Брюксел преди дни Радев поиска прекратяване на военните действия, обяви се против изпращане на оръжие за Киев, а у нас каза пред репортери, че партиите, взели това решение, са "партии на войната".

ОЩЕ: Борел след думите на Радев: Наивно е да се иска оттегляне на Украйна за край на войната

България ще продължи да оказва подкрепа на Украйна в рамките на своите възможности и на украинските бежанци на българска територия, но наближава „тъжната годишнина от началото на тази брутална война, която донесе ужасни страдания, смърт и пълно опустошение в Украйна, с опасни последствия в световен мащаб“, каза още Радев. Затова, по думите на президента, е крайно необходим "колективен натиск, за да се сложи край на тази трагедия и да се спре безсмисленото насилие, като се избегне ескалация, колкото е възможно по-скоро".

„Вярвам, че подкрепата за Украйна трябва да върви ръка за ръка с активни усилия чрез дипломация и други ефективни механизми, за да се спре тази изтощителна война“, подчерта още Румен Радев.

В отговор на въпрос за европейската интеграция на Северна Македония държавният глава припомни, че България винаги е подкрепяла страната в най-трудните за нея моменти и че всички страни от нашия регион определят като своя цел присъединяването си към Обединена Европа. „Започването на преговори за присъединяване към ЕС изисква обаче определена европейска зрялост, изпълнение на редица критерии, сред които спазването на човешките права е задължително“, подчерта Радев, цитиран от пресцентъра на "Дондуков" 2.

По думите на президента - през последните месеци сме свидетели на неуспех на заявените амбиции на РСМ за европейска интеграция след извършените редица престъпления от омраза срещу местни българи. „Палежите и стрелбата срещу български културни клубове в РСМ и насилието над българи в страната разкриват ситуация, която е по-близка до мрачното минало на Балканите, отколкото до тяхното европейско бъдеще“, посочи държавният глава.

ОЩЕ: Християн Пендиков: В Македония учим фалшива история, в която българите са фашисти

Румен Радев напомни, че както България, така и РСМ са приели предложението на Френското председателство на Съвета на Европейския съюз, което предвижда определена преговорна рамка за нашата съседка. За да започне пълноценно преговори за присъединяване, РСМ трябва да завърши договорените конституционни промени и да впише българите в Северна Македония наравно с другите държавотворни народи, изброени в нейната конституция, заяви той.

„Без тази стъпка преговорите не може реално да започнат“, каза държавният глава в интервюто за "Катимерини". Затова според президента политическото ръководство на РСМ трябва да бъде насърчено, за да предприеме смели стъпки за демократизация на страната.

Относно енергийната свързаност между София и Атина, Радев заяви: "България и Гърция споделят обща отговорност не само за енергийната диверсификация, но и за европейското бъдеще на нашия регион".

Той определи двата меморандума, които ще се подпишат днес, като „решителна стъпка в усилията за подобряване на енергийната сигурност на Европа“. "Поемаме пълната отговорност да превърнем тези възможности в реална, видима промяна за гражданите ни, както вече направихме с пускането в търговска експлоатация на междусистемната газова връзка Гърция-България през октомври 2022 г., което има голям принос и за енергийната диверсификация на региона", подчерта президентът, отново изтъквайки завършването на интерконектора, процесът за което бе започнат от кабинета "Петков".

Държавният глава отбеляза също така, че продължава работата по изграждането на терминала за втечнен природен газ край Александруполис, който следва да бъде завършен до края на 2023 г. и да се превърне във „врата към световния пазар на втечнен природен газ“.

Като държави членки на ЕС и съюзници в НАТО, България и Гърция носят отговорност за укрепване на регионалната сигурност и стабилност, посочи още Радев.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес