Смятам, че изборите трябва да бъдат проведени в срок, с всички мерки, които да минимизират здравословните рискове и с "доставени и лицензирани машини за гласуване, както е по закон" и в срок. Това заяви президентът Румен Радев, след като почете паметта на Никола Вапцаров. Той уточни, че според него датата трябва да е 28 март.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
На изричен въпрос дали ще се ваксинира, Радев коментира, че очаква от правителството "компетентно и откровено разясняване" както за ползите, така и за рисковете, защото това е въпрос не само за справяне с пандемията, а и за години напред за здравето на българите. Да бъде само и единствено доброволно, настоя държавният глава, който поиска първо да излязат всички необходими разрешителни от европейските здравни регулаторни органи и от Българската агенция по лекарствата. Нека бъдат гарантирани правата и на тези, които няма да се ваксинират, добави той. По думите му, желаещите от рисковите групи са много повече, отколкото е първата партида ваксини, т.е. за 60 000 души – "нямам правото да отнемам шанса на нито един от тях да се ваксинира", уточни президентът. Като рискови групи той видя медици, полицаи, дори "служители в търговията и транспорта".
"Ако реша, ще се ваксинирам, когато няма чакащи от категорията на рисковите групи", заяви Радев.
На въпрос дали има смисъл да се свика Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС) заради ваксините, отговорът на Радев беше, че отдавна той е обяснил защо не свиква КСНС, а конкретно за ваксините – това е експертен въпрос, подчерта президентът.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Що се отнася до главния прокурор и предложението как да има надзор над работата му чрез специален прокурор, Радев беше краен – какво ни предлагат, главният прокурор, който има пълната власт в Прокурорската колегия, същата колегия да избира прокурор, който да го разследва, а ВСС, който избра главния прокурор, да избира кой да го разследва. Целта на управляващите е да се бетонира статуквото и това предложение е далеч от всякаква логика и благоприличие.
По въпроса със Северна Македония, Радев настоя, че много по-рано е искал да има публично обявени червени линии и да се търси анекс в Договора за добросъседство и приятелство със Северна Македония. Сега трябва да се въоръжим с търпение, за да има обективно признаване на историческата истина и елиминирането на антибългарската реторика, което да е устойчив процес, подчерта президентът.
Доц. д-р Кунчев обясни колко са безопасни чаканите ваксини срещу COVID-19