ЕС успя да се консолидира покрай пандемията от коронавирус. Това каза евродепутатът Радан Кънев пред bTV. Той обясни, че тепърва ще става ясно как ще се преодолеят икономическите последици.
Още: Какво искат хората на Доган? Джейхан Ибрямов с призив към партньорите си в управлението
Още: ДПС на Доган решава съдбата на кабинета "Желязков"
„Всички са наясно, дори и т.нар. пестеливи държави, че е абсолютно необходимо да има голям спасителен пакет и да се консолидира общ европейски дълг“, посочи той.
Той уточни, че очакванията са за спасителен пакет от 1,5 трилиона евро. По думите му пари от този план няма да се раздават просто така, както била свикнала властта в България.
Кънев посочи три основни приоритета, които ще залегнат в основата на раздаването на средствата. Това са модернизация и позеленяване на икономиката, дигитализация, както и съкращаване на веригите за производство и разчитане на локално производство.
Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва
Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"
"Вече трябва да покажем какви са приоритетите ни, за да получим пари. С управление като днешното, което бойкотира европейските приоритети, тъй като видимо бойкотира зелената сделка, може и да станем донори за някои страни. Минимум от половината от този спасителен пакет е за политики, свързани със зелени политики", заяви Кънев.
Той попита дали страната има национален възстановителен план след кризата, защото от него ще се определи съдбата на 2 поколения българи - на тези, които са родени 90-те години и тези, които още не са пълнолетни.
"Нашето поколение свързва Европа с място за имиграция и това трябва да се промени", добави той.