Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Радан Кънев: ЕС може да ни спре парите заради корупцията и политизацията на прокуратурата

30 юни 2020, 16:56 часа • 2795 прочитания

”Да го кажем направо - днешното състояние на медийната свобода, политическата корупция и политизацията на прокуратурата пряко застрашават шансовете на България да получи подкрепа и инвестиции от Възстановителния фонд ЕС”, пише Радан Кънев във фейсбук.

Още: Двама се бият за шеф на КЕВР, един е кандидатът за НЗОК

Още: Огнян Минчев: Ставаме все по-големи длъжници на героизма, с който украинците защитават Европа

"Той ще е по въпроси, свързани с борбата с корупцията, свободата на медиите и плурализма и междуинстиционалните спирачки и баланси ... Ако функционирането им е заплашено поради дефицит на върховенството на закона, ЕС ще има правомощията да замрази, намали или ограничи европейските фондове пропорционално...", пише още той.

Първият доклад по новия механизъм за върховенството на закона ще бъде публикуван от Европейската комисия(ЕК) през септември, съобщи еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс пред комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешен ред на Европейския парламент.

Докладът за първи път ще обхваща всички страни членки и ще замести мониторинга върху отделни държави, какъвто беше случаят с България и Румъния. Той ще е по въпроси, свързани с борбата с корупцията, свободата на медиите и плурализма и междуинстиционалните спирачки и баланси.

Още: Радан Кънев: Европа не е длъжна да възприема ролята на жертва

Още: Петя Цанкова, БСП: 600 млн. лв. е необходимият остатък за увеличението на всички пенсии

"За да се контролира използването на средствата от еврофондовете и да се защити финансовият интерес на ЕС срещу корупция и измами, във всяка страна членка ни е необходима независима съдебна система и ефективни разследващи институции", подчерта Рейндерс и добави: "Ако функционирането им е заплашено поради дефицит на върховенството на закона, ЕС ще има правомощията да замрази, намали или ограничи европейските фондове пропорционално.

При такъв общ дефицит на върховенство на закона, който рискува да засегне европейския бюджет, е наложително да се действа бързо, за да се защитят финансовите интереси на Общността". Еврокомисарят каза още, че трябва да бъде задействан процес на вземане на решения, който да може да се прилага ефективно и посочи като такъв обратното квалифицирано мнозинство - предложението се смята за одобрено, ако квалифицирано мнозинство не го отхвърли.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес