Браншова камара „Пътища“ се оплака от липсата на средства за пътните фирми, които да бъдат заложени в актуализацията на бюджета. Управителният съвет на камарата написа отворено писмо до председателя на Народното събрание Никола Минчев, с което призова депутатите да преосмислят действията си.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
„Ситуацията, в която държавата поставя пътния бранш, е необяснима и неприемлива. Последствията са прекратяване на ремонтните дейности и увеличаване на критичните пътни участъци. Поддържането на Републиканската пътна мрежа е от значение за Националната сигурност на Република България. На прага сме на сезона с най-интензивно движение по Републиканската пътна инфраструктура и ако се спре поради липса на финансиране дейността по текущ ремонт и поддържане, много пътни участъци ще останат в катастрофално състояние, което ще бъде предпоставка за ПТП и загуби на човешки животи“, твърдят от УС на камарата.
„В ситуация на галопираща инфлация, поскъпване на строителните материали, високи цени на електроенергията и горивата, както и войната, държавата не само че не подкрепя един от структуроопределящите отрасли, но и с отхвърлянето в Народното събрание на решението за промени в ЗОП, с които се даваше възможност за въвеждане на методика за индексация на цените в строителството, обрича компаниите на декапитализация. Забавянето на разплащанията от страна на държавата води след себе си до драстични затруднения в бранша и контрагентите, което обрича на фалит и невъзможност да посрещат своите разходи стотици фирми“, добавят от пътния бранш.
Писмото идва след поисканите от вицепремиера в оставка Гроздан Караджов над 3 млрд. лева за МРРБ и пътните фирми, които предизвикаха разпадане на коалицията с излизането от нея на „Има такъв народ“.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
ББК „Пътища“ пишат, че в актуализацията не се предвиждат пари за тях и така се нарушава решението на Народното събрание от 26 април за разплащане на старите задължения и обезпечаване на довършването на започнатите ремонти по над 270 участъка от Републиканската пътна мрежа. Към момента Агенция „Пътна инфраструктура“ е разплатила зимното поддържане и само 50 % от дължимите средства по изпълнените дейности, казват от пътните фирми.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
Още: "За да се знае и помни": Слави Трифонов даде причина и оправдание Гроздан Караджов да е министър
„Сключените споразумения през ноември месец миналата година предвиждат след 30.06.2022 г. пътните фирми да получат правото да потърсят по съдебен път главниците, ведно със законоустановените лихви, и да предявят претенции за пропуснати ползи. Подобни действия ще бъдат породени единствено и само от действията и бездействията на изпълнителната власт и ще натоварят допълнително бюджета на държавата с разходи в размер на над 150 млн. лв.”, пише в писмото на ББК „Пътища“.
„В същото време, както в първоначалния вариант на бюджета, така и в предлаганата актуализация няма предвидени средства за разплащане на изграденото и продължаване на строителството на ключови за развитието на икономиката на Северна България нови участъци от Автомагистрала „Хемус“ и по направлението Видин – София. Подобна политика ще обрече на допълнителна деградация и липса на икономическа перспектива, цели региони, които и сега са най-бедните в целия Европейски съюз“, твърдят от бранша.
„Апелираме в предстоящата актуализация да бъдат предвидени необходимите средства за обезпечаване изпълнението на решението на същото това Народно събрание. В противен случай отговорността за пагубното състояние на инфраструктурата на Република България и вливането на стотици български граждани в социалната система ще бъде Ваша. В случай на липса на адекватна реакция на поставените проблеми, си запазваме правото да предприемем всички разрешени от закона да действия, които да защитят живота и здравето на гражданите на нашата Родина“, гласи писмото на ББК „Пътища“ към парламента.
Още: Еврото, Планът за възстановяване и енергийният пазар: Желязков се срещна с българските евродепутати