Още: "Да, България": Решението на "Спаси София" е прибързано и политически необосновано
Още: Масови смени на директори на горски стопанства и политическа намеса? Земеделският министър с отчет
Ще внесем проект на решение на Народното събрание за приемане на правила за разглеждане на промените в Конституцията . Новината обяви председателят на конституционната комисия и депутат от ГЕРБ Радомир Чолаков пред медиите в парламента за промените в Конституцията, които бяха внесени в края на юли от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, които събират подкрепата на 166 депутати Припомняме, че основата – реформа във Висшия съдебен съвет (ВСС), като идеите са от всички подписали се политически сили, но има и други предложения, които касаят служебния кабинет, службите, националния празник и други.
Правилата за приемане на Конституцията
Чолаков уточни, че в самия правилник на Народното събрание няма уредена процедура, по която се гледа проектът на изменение на Конституцията. "Винаги, когато са се правили изменения на Конституцията, са се правили такива правила", уточни той.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
Стана ясно, че предложението за такива правила е подписано от ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС и Гроздан Караджов от ИТН. "Така че и те подкрепят проекта на решение, който ще бъде входиран днес. Надяваме се да бъде гледан другата седмица в пленарна зала, за да може Народното събрание да има правила, за да започне гледането на конституционния проект", добави още Чолаков. ОЩЕ: Пеевски: Подкрепяме другите безусловно, нямаме предложения за Конституцията (ВИДЕО)
Промените в Конституцията трябва да отлежат
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
"След внасянето на законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията, съгласно самата Конституция тече едномесечен срок, в който проектът не може да бъде гледан, а отлежава, хората се занимават с него. По време на ваканция сроковете не текат, срокът започна да тече от 1 септември и изтича на 30 септември. Междувременно се провеждат обсъждания с гражданското общество, защото Конституцията трябва да бъде общо дело, а не работа на една парламентарна комисия.
Срещата с Венецианската комисия
Чолаков обясни, че в петък парламентарната комисия има среща с Венецианската комисия във връзка с промените в Конституцията. "Венесицанската комисия ще публикува становище или мнение на 6 октомври", уточни Чолаков. ОЩЕ: Питаме Венецианската комисия за промените в Конституцията
План-графикът за конституционните промени
Чолаков обясни, че намерението на конституционната комисия в парламента е да се изчака становището на Венецианската комисия и да минат всички публични дебати. Идеята е обсъждането на законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията на първо гласуване в парламентарната конституционна комисия да започне след 6-7 октомври. ОЩЕ: Кирил Петков разкри плана за първото четене на конституционните промени
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)