С гласовете на всички парламентарни групи ресорната комисия по конституционни и правни въпроси прие на първо четене трите законопроекта - на "Възраждане", ИТН и ПП-ДБ - за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които ще се позволи спиране на процедурата за избор на главен прокурор на единствения кандидат - изпълняващия функциите Борислав Сарафов.
Единствено законопроекта на "Възраждане" не получи подкрепата на депутатите от ДПС - Ново начало, които изненадващо подкрепиха останалите два проекта. Това означава, че ако парламентарните групи подкрепят и текстовете в цялост или след редакционните промени между двете четения и в пленарна зала, то ще бъде налично достатъчно мнозинство за приемане на новия Закон за съдебната власт. Припомняме, че след като Конституционният съд (КС) отклони исканията на ГЕРБ и ПП-ДБ да тълкува правомощията на Висшия съдебен съвет (ВСС) в края на миналата година, то опитът за прекратяване на процедурата за главен прокурор ще изисква приемане на промените в ЗСВ в изключително кратки срокове. Причината - процедурата по избор на новия обвинител №1 е насрочена за 16 януари.
Дебатът
По време на разискванията на законопроектите ясно пролича и политическата воля да се приеме скоростно нужното законодателство в ресорната комисия и така вероятно и на две четения последователно в пленарна зала в спешен порядък. Неочаквано подкрепа дойде от ГЕРБ-СДС и ДПС-Ново начало, чиито позиции в последните месеци показваха ясна подкрепа към настоящия главен прокурор.
"Наясно сме, че решението, което вземаме в момента, е по-скоро политическо, от колкото юридическо. Има създадени и налични обществени настроения, които ние трябва да оправдаем и подкрепим. Текстовете трябва да бъдат прецезирани и тяхната конституционна съобразност. Целта е ясна и ние ще подходим отговорно както политически и обществено, така и юридически", бяха част от думите на депутатът от ГЕРБ-СДС Рая Назарян. От политическите изказвания стана ясно, че всички групи ще подкрепят текстовете на първо четене, но ще работят активно да се допълнят и преработят между двете четения и преди окончателното одобрение в зала.
Още: Петков получава обвинението си за ареста на Борисов, ПП готвят протест пред прокуратурата
Снимки: БГНЕС
Бившият правосъден министър и настоящ депутат от ПП-ДБ Атанас Славов коментира, че ВСС с изтекъл мандат няма нито законово, нито морално право да избере следващия главен прокурор. От своя страна Цвета Рангелова от "Възраждане" също посочи, че би трябвало да се ограничи този състав на ВСС да започне тази процедура, а от освен това мотивите са свързани с "упорството на този силно компрометиран и силно политизиран състав на ВСС, срещу което е имало и протести и бурно обществено недоволство". От ИТН пък обясниха, че ще подкрепят и трите законопроекта, но си запазват правото да правят предложения между първо и второ четене на текстовете, за да се избегне противоконституционност. От БСП също посочиха, че текстовете имат нужда от прецизни редакции, за да не се продължава традицията за "правна волност", но добавиха, че принципно ще подкрепят промените, като ще бъдат "критични".
Правосъдното министерство - на амбразурата
Очаквано от Министерство на правосъдието и Инспектората към ВСС изразиха остри позиции срещу "политическото решение", което депутатите гласуваха. Министър Мария Павлова заяви, че приема всички критики, но е хубаво народните представители да чуят и критиките от страна на съдебната власт. "Ако имате нужда, готови сме експертите на Министерство на правосъдието да дойдат и да обясняват какво се цели с определен законопроект. Не е това начинът на бързо и на парче да се правят нещата. Процедурата за избор на нов главен прокурор не приключва на 16 януари, а само ще се създаде още по-голям проблем", предупреди Павлова, като настоя депутатите да не бързат с гласуването на промените. Действително рроцедурата по избор на нов главен прокурор не приключва с гласуването в пленума на Висшия съдебен съвет, тъй като следващият етап от процедурата е при президента, който може да подпише или да откаже да подпише указ, с който назначава предложения кандидат.
Иначе в комисията бяха постъпили още становище и от камарата на следователите, а от ВАС са изпратили писмо, в което посочват, че не са успели да изпратят становището си в срок, заради коледните празници. ВСС е уведомил, че не са провеждани редовни събрания и не могат да изразят официално становище по законопроектите. От ВКС са посочили в писмо, че също не са успели да свикат пленум на съда за приемане на становище и не са изпратили свой представител в парламента.
Снимка: БГНЕС
И още по думите на министърът на правосъдието това е тема, която вълнува не само обществото, но и съдебната система, която се реформира от 30 години и "всяка следваща реформа е по-лоша от предишната". Според нея не може да се уреждат някакви обществени отношения с текстове, които противоречат на Конституцията. "Ние напълно съзнаваме, че има нужда от промяна и регулация. Малко се обърках от изказванията днес - дали ще вземете юридическо или политическо решение", коментира Павлова.
По думите й, хората в системата не са обезверени и не е вярно, че България е на последно, а на първо място по административно и на трето и четвърто място по наказателно правосъдие в Европейския съюз. "Приемам всички критики, които имате към нас и нашата работа, но е добре да чуете всички критики. Готови сме експертите на министерството да дойдат и да разясняват какво се цели с един определен законопроект", каза министърът.
Какви са идеите?
Проектът на ПП-ДБ предвижда всички членове на ВСС, а не само тези от прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор. Според идеите, ако президентът върне предложената кандидатура (бел.ред. неофициалните очаквания са Радев да не подпише указа за назначаване на Сарафов), съдебните кадровици ще могат да потвърдят избора си с мнозинство на членовете, избирани от магистратската квота. Поправките предвиждат прекратяването на започналите процедури по избор на главен прокурор и председател на ВАС. Формацията предлага още критерии за избор на временни ръководител на ВКС и на ВАС и на и.ф. главен прокурор. Те предвиждат, че временно заемащите позициите не могат да са кандидати за поста. Освен това един и.ф. председател не може да е такъв за повече от 6 месеца. В момента Сарафов е и.ф., но е и кандидат за главен прокурор.
Още: БОЕЦ: В архива на Петьо Еврото пише, че Сарафов е прикривал схеми на Пеевски
ПП-ДБ предлага още председателите на върховните съдилища и главният прокурор да не могат да бъдат назначавани за изпълняващ функциите. В момента председателят на ВАС Георги Чолаков, чийто мандат изтече, бе избран за временно изпълняващ функциите до избор за негов наследник. От своя страна, законопроектът на "Възраждане" предвижда, че пленум на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат не може да провежда процедура и да гласува предложения за главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Върховния административен съд (ВАС). В момента ВСС е с изтекъл мандат. Поправките им целят да се уреди въпросът с правомощията на органите на ВСС в случаите, в които те продължават да работят извън своя мандат. Проектът на ИТН предвижда ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на правомощията му като самостоятелен конституционен орган. Партиятата предлага в закона да бъде записано колко са заместниците на главния прокурор и какви са техните правомощия. Предлага се те да са двама и на тях да може да им се делегират само някои от правомощията. Запазва и това, че директорът на Националната следствена служба (НСлС) има статут на заместник на главния прокурор, припомня "Mediapool".
Снимка: БГНЕС
Вносителите предлагат и отпадането на правомощието на главният прокурор и неговите заместници да могат писмено да отменят или изменят прокурорски актове. По този начин се ограничава възможността за намесата им по конкретни прокурорски преписки. Друго предложение е създаване на общи събрания във всяко от нивата в структурата на прокуратурата.
ИТН иска еднакви правила за командироване за всички магистрати във всички структури на съдебната власт. Предлага се изцяло да отпадне възможността за командироване на незаета длъжност, а командироването да е допустимо само в случаите, когато магистрат от съответната структура е възпрепятстван да изпълнява длъжността си и не може да бъде заместен от магистрат от същата структура на съдебната власт. Като продължение на идеята, заложена в законопроекта, за ограничаване на правомощията на главния прокурор, се предлага той да може да командирова прокурори, само ако е невъзможно съответният административен ръководител да изпълни това си правомощие.