Консултативният съвет по национална сигурност (КСНС) е нещо, което оценявам позитивно от формална гледна точка и завърши с консенсус. Това е един добър знак към българското общество, но оттам нататък възникват много въпроси. Това заяви президентът на България в периода 2002-2012 г. Георги Първанов пред БНТ.
Той посочи, че договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество с Република Северна Македония е една добра декларация, но няма нищо съдържателно, по същество и което да решава проблемите. Ние тъпчем на едно място, въртим на празни обороти и най-фрапиращото, което се случи на този КСНС е тихомълком е снемането на българската история, категоричен бе Първанов.
Той подчерта, че когато става въпрос за отношенията със Северна Македония, българските интереси и историята винаги трябва да бъдат на преден план. В конкретния случай със Северна Македония голямата тема за нас е историята и трябва да намерим решение за този въпрос. Ние даваме зелена улица на Албания и спираме Северна Македония - другото странно решение на КСНС според Първанов.
"Ако искаме да спасим нашата сестра Македония трябва да се откажем от нея, а ние сега пускаме Албания, която впрочем приветствам като перспектива, но спираме нашите братя от Македония. Това трудно може да се разбере", коментира Георги Първанов.
Той бе категоричен, че има натиск, но това него не го интересува. Първанов иска да бъде помогнато на Скопие не защото Брюксел или от Запада ни натиска, а защото ние сме най-близките държави на Балканите. Ако ние, братята, не си помогнем, кой ще ни помогне. Стига, трябва да се замислим и да решим как да излезем от ситуацията, призова експрезидентът.
Първанов ще отстоява историческата истина, но административният път не е най-работещият. Ние сме царе да си измисляме решения, които затапват нашата по-динамична и перспективна политика. Не е нужен референдум по темата за Северна Македония, каза президентът.
Той настоя още да бъде възстановен приятелският диалог със Скопие. С комисии няма да се решат проблемите, каза още Първанов и настоя за лидерство и бързи решения.
Във връзка с енергийната криза, Първанов заяви, че азерският газ би могъл да ни бъде от полза, но винаги е казвал, че интерконекторът с Гърция, който се строи от 2009 г., може да бъде байпас и може да ни помага в критични ситуации. На нас ни трябват кардинални решения и защо никой не смее да каже за Южен поток и защо не е направен. Какво щеше да ни донесе Южен поток?, запита Първанов.
В АЕЦ "Белене" има перспектива и хляб, като проектът можел да бъде направен до 2014 г. Има много пропуснати случаи в енергетиката и трябва да проявим характер, и да не слугуваме на чужди интереси. Ние печелим от това, че ще има американски бази и руски енергийни проекти, каза още Първанов.
Още: Георги Първанов: Обречени сме на коалиционно управление