Георги Първанов посети Плевен за откриването на новия офис на АБВ в града, съобщиха от пресцентъра на партията.
Там президентът (2002-2012) заяви, че европейските избори ще покажат, че АБВ е най-перспективният нов политически проект в България. Първанов подчерта, че Национална гражданска инициатива АБВ не гледа на себе си като на еднодневка.
„Това е перспективен политически проект. Нашата амбиция не е просто да вкараме двама, трима или четирима депутати в Европейския парламент. Никой няма съмнение, че европейските избори са предмостие за следващия парламентарен вот, когато и да се проведе той“, посочи Първанов.
Той коментира възможността евроизборите да катализират един или друг политически процес в държавата. Съдбата на правителството обаче е в ръцете на самото правителство, допълни Първанов.
„Ако те работят добре, ако те вдигат доверието в резултат на свои правилни управленски действия, правителството ще оцелее. Колко – не мога да прогнозирам“, коментира Първанов. Той обаче е на мнение, че доверието към държавното управление спада много рязко. „Доверието в българския парламент е на нива, близки до тези, които Народното събрание имаше през януари 1997 година. Не много високо е и доверието към правителството“, каза още Първанов и допълни, че стават новина случаите, когато в парламента има кворум, а депутатите успяват да изпълнят поне част от планираните задачи.
А по този начин се компрометира изобщо идеята за парламентаризъм, добави Георги Първанов. Той отново акцентира върху идеята си за необходимостта от промяна на политическата система у нас, тъй като счита за изчерпана идеята за парламентаризъм. Темата за вариант президентска република трябва да бъде подложена на широка дискусия, смята той. Георги Първанов добави, че голяма част от българите разчитат на появата на нов политически модел с ясни отговорности.
Не съм изненадан от това, че този Изборен кодекс не изглежда много по-различно от предшественика си. Според Първанов, очевиден факт е, че с избора на новата ЦИК се разпределя влиянието на парламентарните сили. А това означава, че професионализмът в тази дейност няма да е на ниво, коментира Първанов и допълни, че така рисковете за опорочаване на изборния процес се увеличават. Що се отнася до заложения преференциален вот, според Първанов той няма да доведе до нищо и е начин да се избяга от реалния мажоритарен вот. „Няма никакво съмнение, че партийните лидери искат да диктуват процесите, те да формират листите и така да държат в зависимост своите партии. Това е едно от най-порочните явления на съвременната българска политика“, коментира Георги Първанов. Той обясни позицията на АБВ: „Ние сме за реален мажоритарен вот, в рамките на смесена избирателна система – 50:50.“
Приемането на ангажимента за строеж на нов ядрен реактор в Козлодуй от „Уестинг хаус“, на тъмно или на полутъмно, при положение че „Белене“ е с две обиколки напред, показва не просто недалновидност, но идва да докаже, че правителството е заложник на външни, геостратегически интереси, които не съответстват на националните.
„Някои неща започват да се изясняват. Може би се приближаваме до информация, свързана със сумата, необходима за изграждането на един реактор в „Козлодуй“. Тя е малко повече от сумата за изграждането на два реактора в „Белене“. Освен това не е изненада, но беше потвърдено и официално, че България трябва да мисли къде да съхранява отработеното гориво. А това са проблеми, върху които не можем да не се замислим“, обясни Първанов. Той е на мнение, че няма нищо лошо да се работи успоредно и по двата проекта, но „Белене“ да не бъде спиран изкуствено.