„Всички градове, разположени до реки, ще имат този проблем. Ако не сега – то в бъдеще“. Това заяви пред bTV климатологът Симеон Матев.
Още: Истински герой: Българин спасил 12 души във водния ад в Испания
По думите му топла въздушна маса, формирала се в Средиземно море, което е доста по-топло от обичайното, е била захранена с голяма енергия и се е плъзнала по крайбрежието на Източна Испания, изкачила се е по-хълмовете и височините по-навътре, изстудила се е и всичката влага, която е притежавала, се е изсипала на дадено място.
Още: Кошмар в Испания: Наводненията отнеха живота на 155 души във Валенсия (ВИДЕА)
„Когато този процес продължи малко по-дълго, ето какво се случва. Същото имахме през миналата година в Гърция и България. Нямаше такива катаклизми у нас, защото се случи в незаселен район, каквато е Странджа планина“, посочи Симеон Матев.
Още: Крал Фелипе VI за наводненията в Испания: Извънредната ситуация още не е приключила
Според него има комплекс от фактори, довели до трагедията – на първо място е дъждът, а след това презастрояването, неправилно разполагане на инфраструктурни обекти. Експертът заяви, че никой не може да отрече глобалното затопляне и че то има своята роля за бедствието в Испания. Той смята, че подобни бури ще има по-често.
Още: Десетки румънци са в неизвестност след наводненията в Испания