Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване алармира: Над 90% от хората не са наясно с промените в Конституцията

11 декември 2023, 16:39 часа • 1149 прочитания

"Обществото не е наясно с промените. Миналата седмица представихме национално представително проучване, което беше направено по наша поръчка. От него става ясно, че над 90% от хората не знаят какво съдържа внесеният проект, и вече приет на първо четене, за промени в Конституцията."

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Това коментира експертът от Българския институт за правни инициативи Биляна Гяурова. По думите й липсата на заинтересованост от страна на гражданите за това какво се променя в основния закон означава, че и от политическите среди, и от юридическите среди не е достатъчно добре обяснено защо всички тези промени трябва да бъдат приети в този вид.

Припомняме, че депутатите приеха на първо четене промените в Конституцията, макар че част от тях ще отпаднат между двете четения. Голяма част от текстовете са свързани с промяна на правомощията на президента, а през уикенда дойде реакцията и от държавния глава Румен Радев - той изрази своите притеснения, че парламентът, "избран с критично ниско гражданско представителство", ще променя основния закон в страната.

Още: Бърза ли се с конституционните промени? Говори доц. Наталия Киселова

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство

По думите на Гяурова много голяма част от текстовете, гласувани в петък, ще претърпят промяна, защото няма съгласие как трябва да изглеждат.

"Ако имахме консенсус към всички промени, те щяха да са факт. Трудно е да се постигне, защото конфигурацията в сегашния парламент няма как да бъде консенсусна", каза Гяурова в ефира на Bulgaria ON AIR.

Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия

Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация

"Безспорно е, че текстът за националния празник ще отпадне. Разбра се, че ще има разширяване на кръга от лица, от които президентът ще може да избира министър-председател. Разбра се, че председателите на Върховен касационен и Върховен административен съд ще запазят своя мандат от 7 години, а главният прокурор ще бъде с намален мандат от 5 години", посочи Гяурова.

Според нея трябва да се даде още време и да се обясни защо е важно еманципирането на съда, тъй като България води дългогодишна битка за извоюване на независимостта на съда и ограничаване на главния прокурор.

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран

Още: "Имаме конституция в чувал": Политолог прогнозира изкуствен пазарлък преди ротацията

"Конституционните текстове се изпълняват от хора. Ако самите съдии и прокурори нямат усещане за самоконтрол и най-добрите текстове могат да бъдат изпразнени от съдържание. Съдебната система има нужда от сериозно очистване вътре", добави тя.

Гяурова не очаква протести, защото "хората не са наясно с промените".

"Едва ли по Коледа и Нова година ще тръгнат да протестират. Трудно се осъзнава важността за всеки един от нас да имаме независим съд и върховенство на правото", заяви гостът.

"Стандартите за регулаторите са подкрепени от близо 70%. Текстът не беше коментиран в петък. Концентрацията беше върху частта за съдебната власт", каза още Гяурова.

Още: Промените в Конституцията минаха на първо четене през парламента (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес