Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Против даване на българско гражданство срещу инвестиции се обяви Цацаров

18 септември 2019, 19:00 часа • 2719 прочитания

Трябва или да се лимитират хипотезите за получаване на българско гражданство и да се въведе контролен механизъм, или да се отмени изцяло разпоредбата, по която се придобива българско гражданство срещу инвестиции. Така главният прокурор Сотир Цацаров вижда възможните подходи за законодателни промени срещу злоупотребите с български паспорти. След като бе изслушан по проблема на заседание на временната анкетна комисия за скандални подкупни схеми за придобиване на българско гражданство той поясни пред журналисти вижданията си.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Освен ограничаване на възможностите за получаване на българско гражданство чрез инвестиции е крайно необходим механизъм, който да установява, че инвестицията, която е направена и която е послужила за придобиване на българско гражданство се поддържа във времето според изискванията на закона“, категоричен е Цацаров. Той уточни, че по сега действащия закон има изискване инвестицията да се поддържа поне 2 години, но контролен механизъм няма. „Липсата на такъв контролен механизъм води до правене на инвестиция по възможно най-лесния начин – чрез закупуване на държавни ценни книжа и освобождаването от тази инвестиция, дори непосредствено преди издаването на указа“, коментира Цацаров.

Ето как главният прокурор обясни защо е привърженик на втория подход – за пълна отмяна на разпоредбата за придобиване на гражданство срещу инвестиции: „Нека да видим кой придобива гражданство срещу инвестиции. Нима гражданство срещу инвестиции придобиват граждани на страни от ЕС или други развити страни или съседни нам страни като Гърция, Турция, които са направили действителна инвестиция у нас и са собственици на големи компании, които са с принос към българската икономика? Не. Оказва се, че инвестиционно гражданство придобиват лица, които са граждани на Пакистан, на Египет, на Руската федерация, на Украйна, чиято инвестиция е буквално нула“.

Според главния прокурор една форма на почетно гражданство при крупна инвестиция може да оправдае и да доведе до ситуация, при която истински крупен инвеститор да получи българско гражданство като признание за неговата инвестиция, но е неприемлива ситуация, при която възможността за получаване на инвестиционно гражданство да бъде врата към Европа на гражданин на страна с неизвестен произход на средствата и с три седмици времетраене на инвестицията в България.

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Той отбеляза, че по седем разгледани случая „нарушения няма, защото законът позволява тези безобразия" и добави, че в два други случая има използване на неистински документи, т.е. има нарушения и съответно се води разследване за тях.

„Проверките на инвестиционното гражданство продължават и преписки постъпват всеки ден при нас“, добави главният прокурор.

Запитан до къде стигнаха със скандалите и разкритията около Държавна агенция за българите в чужбина, Сотир Цацаров съобщи, че по последна информация, се готви обвинителен акт. Той поясни, че обвинителният акт бил забавен, защото трябвало всичко събрано чрез специални разузнавателни средства да бъде изписано на хартия, което е огромен обем работа.

Помолен да коментира схемата за придобиването на българско гражданство по произход при представен документ от църковна общност, Цацаров каза, че и в това отношение са необходими промени. „В крайна сметка, едната теза е, че ние трябва да поддържаме българите извън пределите на нашата страна и това е безусловна теза. Но ако от тази теза ние прикрием и възможността граждани на съседни нам страни, които не са членки на ЕС да придобият българско гражданство срещу едно неизвестно как издадено удостоверение, това поставя много големи въпросителни“, отбеляза Цацаров и подчерта, че това поставя и една още по-голяма въпросителна относно техните действителни намерения.

Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

„Те българи по произход ли са, искат български паспорт, защото имат български дух и са българи по произход – такива хора има и те са много, или са българи по произход само на базата на едно църковно удостоверение и паспортът им трябва, защото на него пише Европейски съюз“, добави главният прокурор.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес