Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Прокурорът по случая Пенгезов и Дивизиева си мълчал заради страх от натиск

07 май 2014, 08:00 часа • 14164 прочитания

Така прецених – с тези думи прокурор Стоил Тойчев отговори на въпрос защо чак сега става ясно, че е започнато досъдебно производство за измама с европейски проект и европейски пари от страна на съдиите Веселин Пенгезов, Петър Петков и началника на кабинета на Пламен Орешарски Мария Дивизиева.

Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ

Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост

Тойчев призна, че натиск върху него е имало от външни лица, но не каза откъде. Той заяви, че се радва, че на база неговата работа Софийска военна прокуратура повдига обвинение. Целта на досъдебното разследване е да има обвинение, уточни в сутрешния блок на Нова телевизия Тойчев.

Схемата на законовото нарушение не е нещо невероятно – типично е, че тя се отличава с арогантност. 80% от документацията по проекта за информационно обслужване на военните съдилища е подменена, каза прокурора. Той не се ангажира да каже колко точно пари са отклонени, но напомни, че общата стойност на проекта е около 1 млн. лева и заради нарушенията тези пари ще трябва да ги поеме държавата, а не да дойдат от Европейския съюз.

Историята

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

През 2008 г. председателстваният от Веселин Пенгезов Военноапелативен съд печели проект по оперативна програма "Административен капацитет" (ОПАК). Той е на стойност 730 хил. лв. (реално усвоените средства са с 200 хил. лв. по-малко). Основната част от тях (402 хил. лв.) отиват за "Интегрирана информационна система за прозрачност във военните съдилища".

Обвинението срещу съдия Пенгезов, който е председател на Софийския апелативен съд и срещу съдия Петков е за длъжностно присвояване по проекта за изготвяне на софтуер за военните съдилища в София и Плевен. Според прокуратурата това е станало със знанието на Мария Дивизиева, която по това време е заместник-министър на държавната администрация и шеф на ОП "Административен капацитет" и е съветвала Пенгезов и Петков как да прикрият, че не са обявили обществена поръчка, а вместо това са раздавали пари на физически лица. Взето е решение двата големи договора, свързани с проектирането (182 хил. лв.) и изграждането (220 хил. лв) на софтуера, да бъдат разбити на девет малки, чиято стойност е под 50 хил. лв. По този начин изпълнител може да се избере само със събирането на три оферти и да не се открива процедура по Закона за обществените поръчки. Последваха изказвания на Николай Василев и на Сергей Станишев в защита на Дивизиева.

След като напуска МДААР и ОПАК, Мария Дивизиева става управляващ директор на "Експат груп", част от финансовата група "Експат капитал", в която и сега изпълнителен директор и член на съвета на директорите е бившият началник на Дивизиева - министърът на държавната администрация в тройната коалиция  Николай Василев. През 2008 година в групата "Експат капитал" е учредено дружеството "Експат бета", като акции при учредяването записват и две фирми, които са изпълнявали поръчки, финансирани по ОПАК по времето, когато Николай Василев е бил министър. Сред тях е "Актив груп" на Моника Йосифова-Станишева.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес