Македонската част от Смесената комисия по историческите въпроси няма желание нещата да се придвижат напред. Това заяви проф. Кирил Топалов пред btv, който коментира резултатите от вчерашната среща на учените от България и Северна Македония.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Съпредседателят на Комисията от българска страна проф. Ангел Димитров заяви, че има нулев напредък и работата се движи със скоростта на костенурка. Комисията заседава онлайн в четвъртък и петък.
„Най-мъничкото съгласие в Комисията всеки път е постигано с огромен труд и много спорове, които понякога са много остри. Македонските учени нямат желание за напредък. От българска страна се надявахме, че сега след интервюто на техния премиер Зоран Заев пред БГНЕС нещата ще се променят и те ще приемат нормалните аргументи, които предлагаме. Видяхме, че комисията е на светлинни години от това и за нас е много странно. Една държавна комисия, която не приема тезите на своя министър-председател и по-голямата част от правителството, е много странно, явно комисия продължава да служи на старите югославски тези, на старите титовски тези“, коментира проф. Топалов.
Заев: Договорът ще бъде закон, ще преследвам омразата, "дълбоката държава" е в опозицията
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
„Македонските историци продължават да служат на старите югославски тези, на старите титови тези. Те познават изворите, но ги четат като дявола евангелието. Те се втвърдяват все повече“, подчерта проф. Топалов, цитиран от БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Македонските медии и общество биват заблуждавани от проф. Драги Георгиев и неговите колеги, че въпросите на Средновековието са решени, което не отговаря на истината.
„Ние не сме преминали Средновековието, не сме стигнали до Възраждането. Разгледахме Гоце Делчев, защото наближаваше годишнина. Оказа се, че от тяхна страна въпросът е нерешим“, обясни той.
Проф. Топалов заяви, че преди година и половина е постигната една компромисна формулировка за цар Самуил като продължител на българската царска традиция, създател на държава на територията на съвременна РС Македония с център Охрид.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
„Нашите колеги сега категорично се отказаха от тази приемлива компромисна формулировка. Не можем да се съгласим с нелепостите по отношение на цар Самуил и да тръгнем напред. След като тяхното общество иска да влезе в ЕС, то трябва да се научи да мисли европейски. Същото се отнася и за правителството“, категоричен е проф. Топалов.
Той отново припомни, че България никога не е била враг на РС Македония и за това свидетелства помощта – военна, икономическа и хуманитарна, която им оказваме непрекъснато от 1992 г. насам.
„Ако президентът Желю Желев не беше успял да убеди Борис Елцин да признае Македония през 1992 г., Русия сигурно и до ден-днешен нямаше да я е признала“, заяви проф. Топалов.
Историкът посочи, че трябва да си отговорим на въпросите какво печели и какво губи страната ни, ако всички наши съседи са членове на ЕС. „Ако в ЕС трябва да влезе държава, която свирепо мрази своята роднинска държава – България, която продължава да ни нарича фашистки окупатор, изверг. В учебниците им пише, че българите са били номадско племе, занимавало се с грабителство, а по произход са турци, татари, монголи… Малко е трудно България да бъде толкова глупава и щедра, че да съдейства на Р.С. Македония да влезе в ЕС“, коментира той.
Според него, ако РС Македония иска да влезе в ЕС, тя трябва да се откаже от омразата си към своята роднина България и да спре да възпитава бъдещите поколения в омраза към нея чрез учебниците по история.