Мотивите на ветото на президента Румен Радев срещу промените в Изборния кодекс са слаби и вътрешно си противоречат. Това заяви преподавателят по Конституционно право проф. Пламен Киров.
Още: Георг Георгиев се чу с Марко Рубио: За какво са разговаряли?
Още: Борисов: Винаги сме подкрепяли Украйна, ценностите ни са подложени на изпитания (ВИДЕО)
"Мотивите за ветото на президента са най-слабите мотиви, които съм виждал, от 30 години насам. А аз съм чел мотивите на почти всички случаи на наложено вето. Те са вътрешнопротиворечиви.
Какво ще стане, ако един гласува на машина, а останалите - на хартия - ще се освети вотът. А какво ще стане, ако всички гласуват на машина и тя се повреди и последният гласува на хартия - пак вотът му ще бъде осветен. Винаги има такъв вариант да се стигне до осветляването на вота на един или друг човек. Затова членовете на СИК гласуват последни и така могат да запазят тайната на вота в такива казуси", коментира той.
Според проф. Пламен Киров допълнителни споразумения за предоставяне на военна помощ на Украйна не трябва да бъдат сключвани само по волята на правителството, а трябва да минават за ратификация и през Народното събрание. Той допълни, че списъкът с въоръжение, който предоставяме, е редно да бъде публичен, а не секретен и даде пример с въоръжението, което други държави предоставят на Украйна.
Още: Меглена Кунева: Преди да влезем в ЕС предупреждавах, че не ни осиновяват
Още: "Отстъпка за Северна Македония? В речника ми няма такава дума" (ВИДЕО)
Относно конституционната рулетка с мандатите за съставяне на правителство, проф. Киров коментира, че времето, което президентът остави на партиите преди връчването на първия мандат е трябвало да бъде използвано от всички политически сили за преговори за управление. Според него президентът не трябва да оставя толкова дълги периоди и преди връчването на втория и евентуално - третия мандат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Борисов: България подкрепя европейското бъдеще на Молдова
Още: Борисов: България подкрепя европейското бъдеще на Молдова
"Това са приказки на наивници, че трябва да се осигури време, те да започнат разговори за формиране на коалиции. Разговорите за формиране на коалиции започват не с консултациите при президента, а в изборната нощ след обявяването на данните от социолозите", каза той.