Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Киров: Мотивите на ветото на президента срещу промените в Изборния кодекс са най-слабите мотиви, които съм виждал

22 декември 2022, 08:50 часа • 1612 прочитания

Мотивите на ветото на президента Румен Радев срещу промените в Изборния кодекс са слаби и вътрешно си противоречат. Това заяви преподавателят по Конституционно право проф. Пламен Киров.

Още: Валерия Велева: Радев срещу Пеевски ще е централният сблъсък на 2025 г. с последствия за ГЕРБ (ВИДЕО)

Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)

"Мотивите за ветото на президента са най-слабите мотиви, които съм виждал, от 30 години насам. А аз съм чел мотивите на почти всички случаи на наложено вето. Те са вътрешнопротиворечиви.

Какво ще стане, ако един гласува на машина, а останалите - на хартия - ще се освети вотът. А какво ще стане, ако всички гласуват на машина и тя се повреди и последният гласува на хартия - пак вотът му ще бъде осветен. Винаги има такъв вариант да се стигне до осветляването на вота на един или друг човек. Затова членовете на СИК гласуват последни и така могат да запазят тайната на вота в такива казуси", коментира той.

Според проф. Пламен Киров допълнителни споразумения за предоставяне на военна помощ на Украйна не трябва да бъдат сключвани само по волята на правителството, а трябва да минават за ратификация и през Народното събрание. Той допълни, че списъкът с въоръжение, който предоставяме, е редно да бъде публичен, а не секретен и даде пример с въоръжението, което други държави предоставят на Украйна.

Още: ПП остават опозиция на новото мнозинство на ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН? Анализ на политолог

Още: И МВР увърта пази ли полицията Делян Пеевски

Относно конституционната рулетка с мандатите за съставяне на правителство, проф. Киров коментира, че времето, което президентът остави на партиите преди връчването на първия мандат е трябвало да бъде използвано от всички политически сили за преговори за управление. Според него президентът не трябва да оставя толкова дълги периоди и преди връчването на втория и евентуално - третия мандат.

"Това са приказки на наивници, че трябва да се осигури време, те да започнат разговори за формиране на коалиции. Разговорите за формиране на коалиции започват не с консултациите при президента, а в изборната нощ след обявяването на данните от социолозите", каза той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес