Директорът на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) проф. Христомир Брънзов заяви, че правителството е младо и не знае какво прави НИМХ. Ресурсите на НИМХ не са ограничени и знаят проблемите както на МОСВ, така и на МОН. "Това правителство е много младо и ако бяха след година или две всички министри, щяха да разберат колко неща прави НИМХ за техните министерства", подчерта проф. Брънзов пред БНТ.
По думите му няма информация за прогнозата за времето, но това, което той като ръководител помолил колегите си е да не спират системите за ранно предупреждение и подаването на информация към медиите. От днес обаче НИМХ няма да подава информация към медиите за прогнозата за времето.
Брънзов обясни, че следващата стъпка, която се очаква е вероятно ликвидирането на НИМХ като научна структура. Научната структура трябва да има право на преразпределението на бюджета и да има някаква научна автономия, настоя проф. Брънзов. Следващият ход е най-лошият и не иска да присъства на него. Средната работна заплата в НИМХ е 1 180 лева, а днес е последният шанс за спасението на НИМХ, добави проф. Брънзов.
Всичко, което се прави зад гърба на института са много притеснителни, допълни шефът на НИМХ. Според него това, което не е вярно в съжденията на правителството е, че никой не говори за бюджетната субсидия.
Цялото усилие на новото ръководство в МОН иска да докаже, че наука може да се прави в БАН. Не, господа, наука може да се прави и извън БАН, каза проф. Брънзов.
Според шефа на НИМХ основният проблем е, че ръководството на МОН се опитва да прокара политиката, че наука не може да се прави извън БАН.
Позиция
Прогнозите за времето са спрени от вчера (17 февруари). В активен протест сме – защото веероятно днес, с промяна в Закона за околната среда и водите, ще се гласува промяната за преместване на НИМХ към МОСВ. Това коментираха от Института пред bTV.
Проверка на Actualno.com на законопроекта, който е видим на сайта на Народното събрание, обаче показва, че няма нито една дума за преместването на НИМХ в предложените законови изменения.
Основните притеснения си остават – че няма да може да се работи по външни проекти и как ще се избира ръководство на НИМХ.
Оттам изразиха съжаление, че с образователния министър акад. Николай Денков не е направена нито една среща, а с министъра на околната среда и водите Борислав Сандов е имало една среща. Предложенията, които правим, биват отхвърляни, казаха от Института.
Още: НИМХ заплашва да спре прогнозата за времето