"Притеснява ни решението за спешно и срочно закриване на НИМХ, взето от Общото събрание на БАН. В НИМХ е получено писмо на 26 октомври, с което Институтът се уведомява, че е взето решение за закриването му." Това каза на пресконференция бившият директор на НИМХ проф. Христомир Брънзов, предаде репортер на агенция Фокус.
Още: Президентът връчва първия мандат на ГЕРБ
Още: Двама министри ще обясняват за безводието в страната
По думите му "едно такова закриване противоречи на това, което беше договорено, а именно закриването да стане с откриването на новия НИМХ към министъра на образованието и науката.
"Преждевременното закриване по правилата на БАН означава: или има правоприемник, какъвто няма как да се случи преди края на годината, или хората да се прехвърлят към друг институт. И двете неща водят до практическо ликвидиране на Института. По каквато и процедура да се открие Институт от 1 януари, той ще бъде куха структура, която няма да има нито хора, нито инфраструктура", обясни той.
По-рано Брънзов обяви, че между НИМХ и БАН вече няма споразумение.
Още: Ще бетонира ли Народното събрание Сарафов за главен прокурор?
Още: Първан Симеонов за евентуално правителство: Нека изчакаме, докато се стигне до резултат
"Направихме крачка назад в исканията си със споразумението с БАН, с идеята, че така решаваме проблеми на обществото. В БАН едни решения се променят с други, взимат се трети, затова поискахме да се отделим“, обяви проф. Брънзов. "Не може по такъв начин да се управлява структура като НИМХ", каза още Брънзов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Доган реши да подкрепи кабинета "Желязков"
Още: Велислав Величков: С гласуването в правна комисия вече има щемпел за правителство
От своя страна министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че има съмнения, че действията на БАН до известна степен са политически мотивирани.
"Има синдром БАН да се държи като частна организация. Стигна до там да се изнудва обществото по отношение на изключителна държавна функция. „За пореден път от БАН бяха разтълкувани думите на премиера Бойко Борисов. На срещата с него не е ставало въпрос за формата на акта, с който НИМХ да се извежда от БАН“, обяви Красимир Вълчев.
"Не е вярно, че БАН не знаят каква сума е извадена от бюджета им за НИМХ. Категорично заявяваме, че учените от НИМХ, които желаят да останат в БАН, ще могат да го направят", обясни Красимир Вълчев и допълни, че собствеността, необходима за ползване от хората, ще остане в БАН.
Още: Незаконната миграция и мрежите за трафик събраха министри от България, Турция и Гърция (СНИМКИ)
Още: Йордан Цонев: Бъдещото мнозинство реши, че цената на хляба е недопустим въпрос (ВИДЕО)
"Нито за момент не сме нарушавали никакви договорености, БАН целенасочено търси конфронтация с държавата", каза още образователният министър.
С разпоредбите гарантираме целостта на НИМХ и непрекъсваемост на дейността му, категоричен бе Вълчев.
"Ако целта на БАН е била да прехвърли кух и нефункциониращ институт, тази цел може да се постигне, ако не предлагаме каквато и да е законова разпоредба. Имаме отговорността към това, че НИМХ трябва да продължи да изпълнява безпроблемно дейността си след 1 януари", обяви Красимир Вълчев.