Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Георги Близнашки: Организираме подписка за предложението за референдуми

06 февруари 2014, 10:04 часа • 35125 прочитания

Предложенията на президента за референдуми по важни въпроси съвместно с провеждане на избори, за електронно гласуване и за включване на мажоритарен вот ще бъдат подкрепени от инициативен комитет. Идеята е да се съберат 500 хил. подписа, за да се принуди Народното събрание да действа и да има изборен референдум. Това каза в сутрешния блок на Нова телевизия едно от лицата, стоящи зад идеята за подкрепа – професорът по конституционно право Георги Близнашки.

По думите на Близнашки в инициативния комитет ще влязат „университетски преподаватели и интелектуалци”. Целта е събраните подписи да се внесат в парламента, за да се даде тласък на инициативата за референдуми. Той посочи популярни имена – проф. Калин Янакиев, проф. Милена Стефанова, проф. Александър Кьосев, доцент Светла Божилова, д-р Христо Христев, Саша Безуханова, музикантът Виктор Стоянов, Христо Мутафчиев, студентите Борис Рангелов и Александрина Икономова.

Близнашки не отрече, че комитетът иска да използва възможностите на големи партии и партийни организации – като ГЕРБ и Реформаторския блок. Днес ще има разговори с ГЕРБ, а утре – с реформаторите, каза професорът. Целта е на всички да стане ясно, че исканията на президента имат широка подкрепа в обществото. Проф. Близнашки допълни, че от начина, по който президентът е формулирал въпросите, става ясно, че решението от референдума, ако такъв се проведе, няма да е окончателно, а ще започне сериозният разговор за избирателната система.

Въпросът е дали има време, за да бъде организиран до 25-ти май този референдум. Леко скептичен съм”, заяви математикът проф. Михаил Константинов. Той коментира възможностите, ако бъде въведено електронното гласуване.

„То ще вкара един електорален корпус в играта, който досега почти не му се чува гласът. Това са около 1 милион български избиратели от чужбина, това са хора в неравностойно положение , които не излизат от домовете си, които са 300 000 българи, както и млади хора, които биха гласували, докато си ровят из компютрите”, заяви проф. Константинов. По думите му дори и със задължителното гласуване няма да се стигне до 1 милион повече гласоподаватели.  

„В момента има 1 милион избиратели в чужбина, от тях 200 до 300 хиляди са в Турция. Всички останали не са избиратели на БСП”, коментира професорът.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес