„Първоначално идеята и гласуваният на първо четене конституционен проект от 7-омо Велико народно събрание е било прокуратурата да бъде към съда, имало е главен прокурор към Върховния касационен съд. Това е вариант“, каза пред БТВ преподавателят по конституционно право проф. Екатерина Михайлова.
Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита
Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията
По думите ѝ доста от правомощията на главния прокурор трябва да бъдат отнети. „Ако разсъждавам като гражданин бих се замислила дали трябва да бъде премахнат главният прокурор с оглед народопсихологията, която има българинът. Вече доста колеги, съдии казаха, че опасенията им са да не се получи да имаме 28 „Гешевчета“ по места“, коментира проф. Михайлова.
Според нея не бива този Висш съдебен съвет да избира нов главен прокурор. „Тук става въпрос за конституционен орган и ако имат добро желание депутатите биха могли дори да променят сроковете и да скъсят процедурата за избора на ВСС. С последните изменения ще трябва да се избира изцяло нов ВСС и от съдебната квота, и от парламентарната“, каза още Екатерина Михайлова.